Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2002-04-30

Huta uruchamia drugi piec

      Sytuacja Huty Ostrowiec S. A. jest wciąż dramatyczna. Zadłużenie przekraczające ponad 700 mln złotych, wydaje się nie do przebrnięcia. Jednocześnie zaczynają się pojawiać pewne oznaki powrotu do normalności. Huta pracuje i zarabia żywą gotówkę.


    Czy jest to tylko, parafrazując znane powiedzenie, łyżka miodu w beczce dziegciu, czy coś poważniejszego, nie sposób powiedzieć.


    -Sytuacja przypomina najczarniejszy scenariusz -powiedział na ostatniej sesji Rady Miejskiej prezes Tomasz Ćwierz. Aktualne zadłużenie huty przekracza siedemset milionów złotych. Mam nadzieję, że tak wielki dług będzie można - w ramach różnych programów restrukturyzacji i negocjacji - zmniejszyć do około 300 mln złotych. Tylko taki poziom zadłużenia stworzy hucie realną szansę wyjścia na prostą. Obecnie mamy ogromne problemy z podtrzymaniem zaufania dostawców i klientów do huty jako partnera. Wszyscy boją się, że huta może w każdej chwili ogłosić upadłość. Powoduje to, iż większość zobowiązań, w tym opłaty za energię i gaz, musimy regulować gotówką.


    Obecnie negocjujemy dostawę najpoważniejszego dla huty surowca, jakim jest złom. Rozmowy, w których uczestniczymy wspólnie z panem prezydentem, nie należą do łatwych.


    Gdyby nie to, że miasto tak mocno się zaangażowało w ratowanie huty, to większość tych rozmów byłaby bezcelowa, bo wszyscy już położyli krzyżyk na hucie. Dopiero gdy zobaczyli, jak wielka jest determinacja miasta, by tę hutę uratować, drzwi powoli zaczęły się dla nas otwierać.


    Można powiedzieć, że są nadzieję na to, że tę hutę uda się wyprowadzić z dołka.


    Radny Romuald Mrugała zapytał, czy huta pracuje? Prezes odparł, że tak. Mały przestój technologiczny, spowodowany m. in. zmniejszeniem się zapasów złomu, był w środę, ale w czwartek - na nocnej zmianie - produkcja została wznowiona.


    Chciałbym, aby nasza huta mogła korzystać z ogromnych zapasów złomu, jakie są w dyspozycji Agencji Mienia Wojskowego. Mam nadzieję, że w przyszłości już nie będzie żadnych innych przerw. Poza tym rozpatruję - co może się wydać trudne do uwierzenia - możliwość uruchomienia drugiego pieca.


    Prezes dodał, że huta podpisała umowy na sprzedaż swoich wyrobów z przedpłatą w wysokości 85 proc.


    Wyroby te mają być dostarczone do 15 czerwca br., a pieniądze mamy już w tej chwili.


    -Pomogło to nam rozwiązać problem z energetyką, która bardzo ostro postawiła sprawę -mówi prezes. Albo płacicie za prąd i spłacacie długi, albo odcinamy wam dostawę energii. Drugim takim bardzo sztywnym partnerem jest dostawca gazu.


    Kontrakt na dostawę tlenu dla huty wydaje nam się bardzo niekorzystny, stąd też chcemy z nimi prowadzić negocjacje. Czekamy na przyjazd szefów tej firmy, którzy przebywają aktualnie w Anglii. Jeśli nie dojdziemy do porozumienia, wtedy weźmiemy innego dostawcę.


    Radny Potocki zapytał, czy huta ma środki na wypłatę wynagrodzeń? Prezes odparł, że ma. Wypłaty są realizowane w terminie.


    Kolejne pytanie dotyczyło informacji o uruchomieniu drugiego pieca. Jeden z radnych zapytał, czy w związku z tym huta zatrudni nowych pracowników? Prezes Ćwierz powiedział, że huta jest objęta programem restrukturyzacji hutnictwa, stąd też każde zatrudnienie nowych pracowników musi być zatwierdzone przez Ministerstwo Gospodarki. Rozmowy na ten temat przeprowadzimy, ale jaka będzie odpowiedź tego nie wiemy. Jeśli nie będzie zgody, wtedy zatrudnimy nowych pracowników na umowy cywilnoprawne. Jedno jest pewne, że nie da się uruchomić pieca bez dodatkowego zatrudnienia.


    Prezydent Jan Szostak powiedział, że huta żywą gotówką płaci ostatnio za energię elektryczną. Jest to zupełne novum, bo do tej pory były to różnego rodzaju weksle.


    -Musimy renegocjować umowy z różnymi odbiorcami -powiedział J. Szostak. Niektóre umowy, jak się okazało, są niekorzystne dla huty.


    Prezes Tomasz Ćwierz dodał, że dostawy do niepewnych odbiorców już zostały wstrzymane.


(w)
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 8982 razy,
ostatnio: 2020-02-26 00:04:25
Skomentuj artykuł:
Powrót