Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2002-04-29

Klaudiusz Łatkowski na mistrzostwach Europy w Danii

            piłkarskich ME do lat 17 reprezentacja Polski, w barwach której występuje wychowanek KSZO - Klaudiusz Łatkowski pokonała w niedzielę w pierwszym meczu grupowym Węgry 3:1 (1:1). Nasza drużyna była lepszym zespołem, zdobywając pierwszego gola już w 5 min. po uderzeniu Marcina Tarnowskiego. Decydującym momentem spotkania było pierwsze 20 minut drugiej połowy, podczas których jeden z graczy węgierskich ujrzał czerwoną kartkę, a w dwie minuty później po rzucie karnym i trafieniu Tomasza Szczepana objęliśmy prowadzenie 2:1. Na 3:1 podwyższył Mariusz Solecki. Kolejne spotkania Polacy rozegrają w grupie jeszcze mecze z Gruzją - 30 kwietnia i z Niemcami 2 maja. Awans do ćwierćfinałów uzyskają dwa najlepsze zespoły.


    W meczu z Węgrami Polska zagrała w składzie: Fabiański - Stawowy, Bartczak, Pędzich, Jurgielewicz, Solecki, Szczepan, Kowalczyk, Kalinowski, Tarnowski (59.Buława), Kruczek (75.Lemanowicz).


    W innych spotkaniach zanotowaliśmy następujące wyniki: Anglia - Finlandia 3:2, Hiszpania - Czechy 4:1, Dania - Holandia 4:4. Skład pozostałych grup:


      A: Dania, Holandia, Finlandia, Anglia


      B: Szwajcaria, Portugalia, Ukraina, Francja


      C: Hiszpania, Czechy, Mołdawia, Jugosławia


      Na mistrzowski turniej do Danii trener Andrzej Zamilski powołał 18 zawodników. Znaleźli się wśród nich:


      bramkarze: Łukasz Fabiański (MSP Szamotuły), Marcin Juszczyk (Wisła Kraków);


      obrońcy: Grzegorz Bartczak (Zagłębie Lubin), Marcin Kowalczyk (UKS SMS Łódź), Michał Pędzich (Śląsk Wrocław), Paweł Jurgielewicz (Hetman Białystok), Klaudiusz Łatkowski (KSZO Ostrowiec);


      pomocnicy: Patryk Buława (Chojniczanka Chojnice), Mateusz Spaczyński (UKS SMS Łódź), Tomasz Szczepan (Amica Wronki), Piotr Stawowy (Śląsk), Radosław Seliński (Amica), Krystian Kalinowski (Zagłębie);


      napastnicy: Marcin Tarnowski (Amica), Krzysztof Kruczek (Iglopool Dębica), Michał Lemanowicz (Orlen Płock), Marcin Solecki (UKS SMS Łódź), Marcin Borowczyk (Wisła).


    Mistrzostwa Europy do lat 17 rozgrywane są po raz pierwszy. Likwidacji uległy natomiast mistrzostwa do lat 16, w których prowadzeni przez trenera Zamilskiego Polacy triumfowali w 1993 roku.


    Terminarz gier w polskiej grupie: 2. kolejka - 30 kwietnia: Polska - Gruzja (godz. 11.00), Niemcy - Węgry; 3 kolejka 2 maja: Polska - Niemcy (godz. 11.00), Gruzja - Węgry.


      W historii ME U-16, które w tym roku zostały przemianowane na ME U-17, w polskiej reprezentacji występowało wielu znanych piłkarzy, m.in. w 1990 roku: Arkadiusz Onyszko, Krzysztof Ratajczyk, Sławomir Wojciechowski; w 1993 roku: Mirosław Szymkowiak, Mariusz Kukiełka, Andrzej Bledzewski, Arkadiusz Radomski, Jacek Magiera, Marcin Szulik, Maciej Terlecki; w 1995 roku: Arkadiusz Głowacki, Mariusz Jop, Marek Saganowski, Ireneusz Kowalski, Dawid Banaczek; w 1996 roku: Mateusz Bartczak, Jarosław Mazurkiewicz, Mariusz Muszalik; w 1997 roku: Michał Stasiak, Tomasz Radziwon, Robert Kolendowicz; w 1999 roku: Łukasz Madej, Rafał Grzelak, Paweł Kapsa, Sebastian Mila; w 2000 roku: Paweł Brożek.


    Jak widzimy w reprezentacji na mistrzostwa tej grupy wiekowej występowało już dwóch ostrowiaków. Trzecim jest teraz Klaudiusz Łatkowski, który miał spory udział w wywalczeniu awansu do finałów ME U-17 2002. Polacy w drodze do Danii pokonali: Norwegię 4:1 (2:0), Islandię 2:0 (2:0) i Estonię 1:0 (0:0), zajmując pierwsze miejsce w grupie.


      Polacy sukcesy w piłce młodzieżowej do lat 17 zaczęli odnosić w 1990 roku, kiedy to za kadencji trenera Wiktora Stasiuka zajęli wysokie, trzecie miejsce. W trzy lata później za kadencji trenera Andrzeja Zamilskiego Polska wywalczyła złoty medal, pokonując w finale Włochów 1:0. W 1995 roku Polacy z trenerem Zamilskim nie wyszli z grupy, podobnie jak w 1996 roku, gdy zespół prowadził Edward Klejdinst. W 1997 roku również młodym Polakom się nie powiodło i za trenera Jana Pieszki nie udało się wyjść z grupy. Na kolejny wielki sukces czekaliśmy do 1999 roku, kiedy to w Czechach zespół wprowadzony przez Michała Globisza z Pawłem Kapsą w bramce przegrał w finale z Hiszpanią 1:4. Ten mecz oglądaliśmy na własne oczy w Czechach. W 2000 roku, kiedy drużynę przejął Antoni Szymanowski znów nie udało się wyjść naszej reprezentacji z grupy. Tak samo było rok temu, gdy drużynę prowadził Krzysztof Słabik.


    Teraz czekamy na powtórkę sukcesy Andrzeja Zamilskiego z 1993 roku. Zespół, który gra w Danii z Klaudiuszem Łatkowskim w składzie był przez niego budowany dwa lata. Gra o medale nie będzie jednak łatwa. Dwa tygodnie na turnieju w Hiszpanii zremisowaliśmy zaledwie 1:1 z Mołdawią, później przegrywając po 0:1 z Rumunią i Gruzją. P wygranej jednak z Węgrami wyjście z grupy jest bardzo realne, a w meczu ćwierćfinałowym wszystko jest możliwe. Przed nami jednak najważniejszy mecz z Gruzją. Jeśli wygramy, to na pewno wynik meczu z Niemcami nie będzie miał wpływu na tabelę, gdyż awans do 1/8 będziemy mieli w kieszeni.
     


                  /D. Kisiel/
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 13181 razy,
ostatnio: 2020-01-22 21:05:00
Skomentuj artykuł:
Powrót