Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2002-04-12

Wicepremier Marek Pol w Ostrowcu

      Wicepremier i minister infrastruktury Marek Pol odwiedził Ostrowiec Świętokrzyski. W Hucie Ostrowiec spotkał się z kierownictwem zakładu, następnie w prywatnej Wyższej Szkole Biznesu wziął udział w panelu dyskusyjnym poświęconym stanowisku partii koalicji rządowej w sprawie integracji Polski z Unią Europejską.


    Prezydent Ostrowca Jan Szostak, który otwarł spotkanie w hucie, stwierdził, że obecnie zakład ten "praktycznie jest bankrutem". - Chcemy go ratować. To rzadki w Polsce przypadek. Jest to ryzykowna decyzja, ale właśnie zrobiliśmy milowy krok na drodze do uratowania huty - mówił Szostak. Przypomnijmy, ż tydzień temu spółka komunalna Agencja Rozwoju Lokalnego kupiła od Stalexportu 67 proc. akcji huty. Aby zagwarantować tę transakcję miasto zastawiło majątek trzech innych spółek komunalnych. Prezydent Szostak zaapelował do wicepremiera, aby rząd wprowadził opgraniczenia na import złomu i jego wywóz z kraju. Brak tego półsurowca znacznie podraża koszt produkcji stali, przez co jest ona mniej konkurencyjna. Obecny na spotkaniu poseł Zdzisław Kałamaga zaproponował, aby kontrolowane przez skarb państwa instytucje i przedsiębiorstwa (m.in. ZUS i zakład energetyczny) odroczyły hucie spłatę długów.


    Wicepremier Pol pogratulował władzom Ostrowca odważnej decyzji. - Tu samorząd właściwie rozumie swoją rolę. Nie można dopuścić do upadku przedsiębiorstwa, które stanowi o przyszłości miast - powiedział. Obiecywał sprzyjanie rozwojowi hutnictwa w Polsce, poprzez stymulowanie innych dziedzin gospodarki, głównie budownictwa. Zobowiązał się również do podjęcia kroków w celu ograniczenia wywozu polskiego złomu i importu tego surowca z zagranicy. - Deklaruję bardzo duży wzrost budownictwa, szczególnie drogowego. Zdaję sobie sprawę z ryzyka takich obietnic - stwierdził. Powtórzył te deklaracje na ostrowieckiej uczelni: - Zrobię wszystko, żeby powiódł się program budowy autostrad. Chcemy, aby w ciągu czterech lat powstało 500 km takich dróg - powiedział.


    Wczoraj wybrano nowy skład zarządu huty i przewodniczącego Rady Nadzorczej. Został nim prezydent Szostak, stanowisko wiceprzewodniczącego RN objął Mieczysław Kwiecień, prezes Zakładu Energetycznego Okręgu Radomsko-Kieleckiego, jednego z największych wierzycieli huty. Prezesem został Tomasz Ćwierz, były pracownik huty, który od 11 lat prowadzi własną firmę handlu wyrobami stalowymi Interspeed. W rozmowie z "Gazetą" prezes Ćwierz zapewnił, że jego spółka nie handluje wyrobami Huty Ostrowiec. - Mam ambitne plany, inaczej bym się tego zadania nie podjął. Trzeba przede wszystkim wzmocnić samą hutę, a dopiero potem myśleć o włączeniu jej do holdingu Polskie Huty Stali.


    /ziem/
/ gazeta.pl/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 12723 razy,
ostatnio: 2020-01-19 11:31:48
Skomentuj artykuł:
Powrót