Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2002-02-27

Budżet z deficytem

      Najciekawszym punktem ubiegłotygodniowej konferencji prasowej w starostwie była dywagacja Waldemara Palucha o kształcie budżetu na rok 2002.


    -Jest to budżet konstruowany w bardzo trudnych warunkach -twierdzi starosta.-Dotacje i subwencje stanowiące 95 procent dochodów budżetowych,zostały bardzo poważnie ograniczone.Największe ograniczenie subwencji,o kwotę 3,1 mln złotych,wystąpi w oświacie.Dotacje na zadania własne powiatu obcięte zostaną o około 10 procent.Również udział powiatu w podatku od osób fizycznych będzie niższy,co wynika z obniżenia zarobków i wysokiego stanu bezrobocia.Tylko nieznacznie mniejsza będzie subwencja drogowa.


    Są dwie drogi zrównoważenia budżetu.Pierwsza,to zwiększenie dochodów z realizacji zadań własnych, druga zaś to poszukiwanie oszczędności.Od razu powiem,że owo zaciskanie pasa nie będzie oznaczać ograniczenia wydatków budżetowych.


    Uważam,że sukcesem tegorocznego budżetu będzie utrzymanie wydatków na poziomie 65.668 tys.złotych,czyli o 0,8 proc.wyższym niż w roku 2001.


    Niestety, po stronie dochodów zabraknie około 2 milionów złotych. Ten deficyt pokryty zostanie z kredytu. Przewidywana kwota pożyczki,to 2.660 zł. Jako istotne wydatki starosta W. Paluch uznał kwotę 1 miliona złotych na spłatę zobowiązań PZOZ i jego restrukturyzację w Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej oraz kwotę 600 tys. złotych na poręczenie kredytu dla Szpitala Powiatowego.


    Wydatki na drogownictwo zaplanowano na kwotę 2.452 tys. złotych, czyli będą one wyższe o 460 tys. złotych niż w prowizorium budżetowym.


    Debata nad budżetem odbędzie się w najbliższą środę podczas sesji Rady Powiatu.


    /Ż/
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 8802 razy,
ostatnio: 2020-01-24 15:24:57
Skomentuj artykuł:
Powrót