Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2002-01-18

Przełomowa decyzja. Huta o(s)calona?

      Niemal pewne jest wycofanie się Stalexportu z pomysłu wydzielenia z Huty Ostrowiec pięciu spółek. Takie zapewnienie otrzymał wczoraj prezydent Jan Szostak od przedstawicieli katowickiej spółki po rozmowach z przedstawicielami ministerstwa gospodarki oraz grupą parlamentarzystów. Przeciwko dzieleniu ostrowieckiej huty na dzisiejszym, wznowionym posiedzeniu Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, ma także głosować reprezentant Skarbu Państwa.


      Wczoraj odbywała się kolejna tura rozmów z osobistościami życia politycznego, mające na celu zablokowanie decyzji o podziale Huty Ostrowiec. Tym razem uczestniczyli w nich m.in. Andrzej Szarawarski sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, wicewojewoda świętokrzyski Joanna Grzela, wicemarszałek sejmiku Franciszek Wołodźko, prezydent Jan Szostak, starosta Waldemar Paluch oraz posłowie m.in. Jerzy Jaskiernia, Zdzisław Kałamaga, Zbigniew Kaniewski.


      - To były rzeczowe i ważne rozmowy- wyjaśniał prezydent Jan Szostak.- Wytłumaczyliśmy dlaczego przeciwstawiamy się pomysłowi Stalexportu, wyjaśniliśmy na czym polega nasz pomysł ratowania ponad 2 tysięcy miejsc pracy i całego miasta poprzez odsprzedanie udziałów Agencji Rozwoju Lokalnego. Uzasadniliśmy, że jedynie włączenie całej huty do tworzonego państwowego koncernu Polskie Huty Stali może ocalić firmę i zapewnić jej dalsze działanie. Nasze argumenty trafiły do wszystkich obecnych, którzy projekt władz samorządowych uznali za właściwy kierunek działań. Zostałem też upoważniony do przekazania zarządowi Stalexportu wyniku tego spotkania oraz poinformowania, że na dzisiejszym walnym zgromadzeniu przedstawiciel Skarbu Państwa będzie głosował przeciwko tej uchwale. Uczestnicy spotkania zwrócili się też do zarządu katowickiej spółki o zmianę stanowiska. Kilka godzin później rozmawiałem z Markiem Cywińskim ze Stalexportu, który stwierdził, że jego firma wycofuje się z pomysłu utworzenia tych pięciu samodzielnych spółek.


      Z takiego obrotu sprawy zadowolony był także poseł Z. Kałamaga.


      - Od kilku lat jestem zwolennikiem konsolidacji polskiego hutnictwa- mówił po rozmowach poseł Z. Kałamaga.- Polegałoby to na realizowaniu wspólnej polityki asortymentowej produkowanych przez nasze zakłady wyrobów, ustalanie poziomu produkcji i podejmowaniu nie szkodzących decyzji. Takie zadania są w stanie spełnić Polskie Huty Stali, w których powinna się znaleźć i Huta Ostrowiec. Zrobię wszystko by tam się znalazła. Dla mnie najważniejsze jest uchronienie jej od upadłości i utrzymanie miejsc pracy.


      Jeżeli zapowiadany scenariusz wycofania się Stalexportu z pomysłu podziału huty rzeczywiście zostanie zrealizowany, to już w najbliższą środę odbędzie się posiedzenie specjalnego zespołu, w skład którego wejdą przedstawiciele miasta. powiatu, ministerstw finansów, skarbu państwa i gospodarki, zajmującego się sfinalizowaniem pomysłu przejęcia przez ostrowiecki samorząd a dokładnie Agencję Rozwoju Lokalnego blisko 68% udziałów HO należących do Stalexportu a następnie włączenia jej do PHS.
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 14860 razy,
ostatnio: 2020-02-22 11:53:42
Skomentuj artykuł:
Powrót