Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2001-10-23

Młodzież zadowolona ze starej matury

      Z sondy przeprowadzonej wśród młodzieży ostatnich klas licealnych wynika, że wszyscy wolą zdawać wtym roku maturę według dotychczasowych zasad. Decyzja nowego rządu przyjęta została przez maturzystów z zadowoleniem.


    Ewa, uczennica IV klasy liceum (średnia ocen ponad 4): -Stawiane w nowy sposób problemy sprawiają nam sporo kłopotów. Wymagają innego myślenia i podejścia do tematu. Tymczasem przez większą część nauki w liceum przygotowywano nas do tradycyjnego sprawdzianu wiedzy. Poza tym mamy kłopoty z podręcznikami. Sami nauczyciele niejednokrotnie przyznawali, że nie jesteśmy przygotowani należycie do nowej matury.


    Jeszcze chyba żaden egzamin maturalny nie wywoływał tylu emocji i dyskusji co obecny. Autorzy reformy już dawno zapowiedzieli, że czwartoklasiści zdawać będą "nową" maturę i ... taka matura być musi. Z kolei uczniowie cały czas liczyli na spełnienie przedwyborczych obietnic lewicy, która nie ukrywała, że zamierza wprowadzić korekty do trzeciego etapu reformy i "zamrozić" o rok dotychczasowy system zdawania matury.


    Uczniowie, rodzice i nauczyciele od kilku tygodni czekali na stanowisko nowego ministra edukacji, Krystyny Łybackiej. Decyzja zapadła w sobotę na pierwszym posiedzeniu rządu. Nowa matura zamrożona została na trzy lata. Egzamin dojrzałości według nowych zasad zdawać będą - jako pierwsi - obecni gimnazjaliści. Być może argumentem za odłożeniem matury były wyniki próbnej matury z matematyki. Egzamin ten młodzież napisała źle. Co czwarty tegoroczny maturzysta nie poradził sobie z tym sprawdzianem i to w wersji podstawowej. A przecież na tej właściwej maturze obowiązywać miał rozszerzony program.


    Najważniejsze, że decyzja nowej pani minister przerwała stan niepewności, któremu poddana została młodzież. Tegoroczną maturą sfrustrowani byli uczniowie, nauczyciele i rodzice. Oby nigdy więcej szkoły i młodzież nie przeżywały takich rozterek.
/ fk /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 18432 razy,
ostatnio: 2020-01-22 07:55:29
Skomentuj artykuł:
Powrót