Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2001-07-19

Czarna woda. Już dziesięć utonięć!

      Woda, nad którą w okresie letnim chętnie wypoczywają amatorzy kąpieli, zbiera tragiczne żniwo. Z policyjnych statystyk wynika, iż do końca czerwca br. na terenie naszego regionu utonęło 10 osób, w tym jedna osoba nieletnia. Rok temu, w tym samym czasie było osiem przypadków utonięć. Ostatnie, głośne utonięcie miało miejsce w Golejowie.


    Młody mieszkaniec Staszowa, który przyjechał na niedzielny wypoczynek wraz z grupą kolegów, skoczył do zbiornika wodnego, w którym było wielu kąpiących. Nikt nie zauważył, że nie wypłynął. Koledzy zabrali ubranie rówieśnika i zawieźli je do domu. Zaginięcie zgłoszono dopiero następnego dnia. Po kilku godzinach poszukiwań nurkowie odnaleźli ciało młodego człowieka.


    -Do utonięć w tym sezonie doszło w miejscach powszechnie uznanych za niebezpieczne (rzeki, niestrzeżone kąpieliska) - mówi specjalista ds. prewencji kryminalnej, podkomisarz Rafał Pietrkiewicz. Czyhają tam na kąpiących się liczne niebezpieczeństwa: wiry i prądy wodne w rzekach, różnice temperatur pomiędzy taflą wodną, a głębszymi miejscami.


    W szczególności uczulam na to amatorów nurkowania, którzy schodzą pod wodę bez stosownego osprzętu - akwalungu. Ostrzegam też przed brawurą, nie należy przeceniać swoich możliwości i umiejętności pływania. Bardzo niebezpieczne są skoki do wody w miejscach o nieznanym dnie i głębokości. Nie należy także spożywać alkoholu przed kąpielą ani też pływać po spożyciu obfitego posiłku. Przestrzegam także przed gwałtownym wejściem do wody bezpośrednio po dłuższym przebywaniu na słońcu. Następuje wówczas szybkie schłodzenie ciała.
/ m /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 20009 razy,
ostatnio: 2020-01-21 21:35:41
Skomentuj artykuł:
Powrót