Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2002-02-27

Z.Kałamaga i J.Szostak razem. Huta na sprzedaż.

      Priorytetowym celem zapisanym w programie restrukturyzacji huty, będzie utrzymanie zatrudnienia na możliwie największym poziomie - zapewnił radnych prezydent Jan Szostak. W czwartek prezydent i poseł Zdzisław Kałamaga poinformowali Radę Miejską o efektach spotkań i wynikach toczących się od kilku tygodni rozmów zmierzających do ratowania Huty Ostrowiec. Dziś w Warszawie, o godz.15.00 w siedzibie posła Jerzego Jaskierni kontynuowane będą rozmowy członków zespołu ds. huty z ministrem Andrzejem Szarawarskim.


    Rozstrzygają się losy huty. W czwartek, w czasie sesji radni zapoznali się z projektem umowy parafowanej w środę w godzinach popołudniowych w Warszawie przez Emila Wąsacza i prezydenta Ostrowca Jana Szostaka o odkupieniu przez Agencję Rozwoju Lokalnego w Ostrowcu udziałów Stalexportu w spółce "Huta Ostrowiec SA'. Tego samego dnia projekt umowy został przekazany przez prezesa E.Wąsacza i prezydenta Szostaka ministrowi gospodarki. W przyszłym tygodniu mają zapaść decyzje na szczeblu wspomnianego ministerstwa. Dzięki pomocy posła Jerzego Jaskierni w poniedziałek o godzinie piętnastej ma dojść do spotkania przedstawicieli Ostrowca z wiceministrem Szarawarskim w sprawie gwarancji na zakup udziałów huty udzielonej przez Hutę Katowice.


    -Wydaje się, że pozostało postawienie kropki nad "i" w kwestii podpisania umowy kupna - sprzedaży akcji wprowadzenia naszej huty do holdingu Polskie Huty Stali - mówił w czwartek prezydent Jan Szostak. We wtorek, w Sejmie w czasie rozmów prezydenta i posła Z.Kałamagi przedstawicielami rządu miało paść publiczne zapewnienie ze strony przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki, że właściciel Huty Katowice, czyli minister gospodarki będzie za udzieleniem hucie poręczenia.Walne Zgromadzenie Rady Nadzorczej Huty Katowice zaplanowano na najbliższą środę. Być może już za dwa dni zapadnie decyzja w sprawie przyszłości Huty Ostrowiec.


    Zdaniem Prezydenta Szostaka i posła Zdzisława Kałamagi,dziś najważniejszą kwestią, decydującą o powodzeniu planów ratowania największego naszego zakładu, pozostaje problem zapewnienia hucie środków obrotowych. Aby uruchomić produkcję potrzeba 30-40 milionów złotych m.in.na zakup złomu, energii elektrycznej, gazu i pozostałych elementów niezbędnych do produkcji. Władze gminy liczą, że dzięki gwarancjom rządowym uda się uzyskać kredyty i wznowić działalność huty.


    -Otrzymaliśmy obietnicę od Zar ądu Stalexportu, że z chwilą podpisania umowy między Stalexportem, a Agencją Rozwoju Lokalnego,jeszcze pod rządami Stalexportu zostanie zmieniony Zarząd Huty. Zostaną powołani do zarządu nowi członkowie, którzy będą realizować politykę związaną z wprowadzeniem huty do PHS-u - mówi prezydent Jan Szostak. Prior ytetem nowego programu będzie utrzymanie zatrudnienia w hucie na maksymalnym w obecnej chwili poziomie. By tak się stało, niezbędny jest wzrost wydajności pracy.


    O nowej koncepcji pozytywnie wypowiada się też poseł Zdzisław Kałamaga. Członkowie zespołu ds. huty uważają, że pozostawienie Huty Ostrowiec jako samodzielnego podmiotu poza Holdingiem Polskie Huty Stali jest skazaniem naszego zakładu na zagładę. Nie ma dziś inwestora zainteresowanego prowadzeniem zakładu. W opinii fachowców Huta Ostrowiec może stać się dopełnieniem PHS-u, i rozszerzy i uatrakcyjni ofertę holdingu. Mówi się też o wprowadzeniu do holdingu Huty Zawiercie, drugiego po Ostrowcu producenta wyrobów hutniczych dla budownictwa.


    -Krajowy rynek stali dla potrzeb budownictwa potrzebuje obecnie około 800 tys.ton stali. Tymczasem Huta Zawiercie może wyprodukować rocznie około 250-300 tys.ton. Istnieje więc możliwość podzielenia się rynkiem. Za atrakcyjny uważa się też cały pion przetwórczy ostrowieckiej huty - twierdzą uczestnicy rozmów w Warszawie. Zdaniem posła Z.Kałamagi, naszemu największemu zakładowi sprzyja też rządowy program rozwoju budownictwa mieszkaniowego, modernizacji dróg i budowy autostrad.


    Władze Ostrowca potwierdziły wolę przejęcia od huty części zbędnych terenów i obiektów. Część nieruchomości, po skomunalizowaniu, włączonych zostanie do starachowickiej strefy, część otrzyma status mienia komunalnego. Decyzje te podjęte zostaną w ramach programu pomocy hucie.


    /fk/
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 8941 razy,
ostatnio: 2019-11-13 05:55:01
Skomentuj artykuł:
Powrót