Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2001-12-17

Pirackie kawiarenki

      Bez wcześniejszych zapowiedzi, w środę wieczorem funkcjonariusze Sekcji Przestępstw Gospodarczych KPP w Ostrowcu Św. wraz ze specjalistami jednej z firm komputerowych, sprawdzali legalność oprogramowań w kawiarenkach internetowych. Na kilka sprawdzonych, w dwu zabezpieczono do dalszego wyjaśnienia wszystkie komputery.


      W Ostrowcu Św. istnieje 15 kawiarenek internetowych. W każdym zainstalowanym i użytkowanym komputerze, powinny być legalne programy, zakupione u przedstawicieli firm zajmujących się ich tworzeniem. Podobna zasada dotyczy gier komputerowych. Za nielegalne kopiowanie, podobnie jak w przypadku utworów muzycznych grożą sankcje określone w Kodeksie karnym. Jest to nowy rodzaj przestępstwa, który istnieje od czasów szybkiego rozkwitu rynku komputerowego oraz pojawienia się problemu nielegalnych kopii autorskich programów. Gra jest warta świeczki, bo cena jednego autoryzowanego programu lub gry to kilkadziesiąt lub kilkaset złotych.


      - Przegląd zaczęto już wieczorem, kiedy kawiarenki działały na pełnych obrotach- wyjaśnia Ewa Malwańska, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Św. - Nasi funkcjonariusze dokonywali poszukiwań z wysokiej klasy specjalistami, którzy przyjechali na tę akcję aż z Gdańska. Kawiarenki były nieprzypadkowym celem akcji, ponieważ są miejscem, gdzie publicznie udostępnia się komputer z jego programami. Podczas dokładnego przeglądania komputerów podejrzenia wzbudziła zawartości na dyskach aż 24 jednostek w dwu kawiarenkach. Dlatego zabezpieczono je do dalszego badania. Te komputery nie mogą być używane w tych kawiarenkach. Jeżeli biegli stwierdzą, że właściciele używali nielegalnego oprogramowania, to grozi im kara aresztu i przepadek mienia, a potem sąd określi, jakie jeszcze konsekwencje poniosą.


      Dodatkową karę mogą ponieść za ujawnianie zdjęć pornograficznych.


    Dziwne wydaje się tłumaczenie właścicieli kawiarenek. Jeden twierdził, że wszystko jest legalne a drugi, że nie zdawał sobie sprawy z tego, że nie może kopiować jednego programu na kilku komputerach.


      Akcja ostrowieckich policjantów była pierwszą, ale nie ostatnią. Choć ten rodzaj przestępstwa wydaje się społecznie mało naganny, to jest to tak samo zły jak podrabianie i rozprowadzanie pirackich nagrań muzycznych. Kradzież jest zawsze kradzieżą.

Zobacz również:


/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 16036 razy,
ostatnio: 2020-02-22 13:36:52
Skomentuj artykuł:
Powrót