Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2001-08-13

Mieszkańcy szukają winnych. Prokurator zbada grodzę

      Kilku mieszkańców Nietuliska Dużego i Dołów Biskupich skierowało do Prokuratury Okręgowej w Kielcach wnioski o zbadanie przyczyn katastrofy,która wydarzyła się podczas ostatniej powodzi.Jak wiadomo,rozszalały żywioł rozerwał wybudowaną na rzece grodzę i spowodował zatopienie miejscowości położonych poniżej "Wiórów".


    -Mieszkańcy nie skonkretyzowali ani personalnie, ani instytucjonalnie podmiotów winnych zaistniałej sytuacji - mówi prokurator Prokuratury Okręgowej w Kielcach, Leszek Jaworski. Ich zdaniem, poprzez daleko idące błędy i niedopatrzenia przy budowie zbiornika "Wióry" doszło do zdarzenia zagrażającego zdrowiu i życiu wielu osób, a także mieniu w znacznych rozmiarach. Doprowadziło to do sytuacji, w której woda przelała się przez grodzę II stopnia, stanowiącą osłonę budowy zasadniczej zapory, powodując jej rozmycie. W efekcie nastąpiły kilkumilionowe straty.


    Działanie Prokuratury Okręgowej w Kielcach polegało w tej sprawie na przekazaniu materiałów Prokuraturze Rejonowej w Starachowicach, która jest właściwa miejscowo i przeprowadzi postępowanie sprawdzające. Prokurator zbada, czy istnieją uzasadnione podejrzenia popełnienia przestępstwa i w ciągu 30 dni zdecyduje o wszczęciu lub o odmowie wszczęcia dochodzenia lub śledztwa.

/ w/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 24999 razy,
ostatnio: 2020-02-25 05:50:00
Skomentuj artykuł:
Powrót