Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2002-02-27

Comenius-Sokrates w ZDZ

      We wtorek,19 lutego w lokalu ZDZ przy SP 9 w Denkowie odbyło się spotkanie młodzieży z koordynatorem projektu Comenius,panem Ecksteinem oraz dwoma nauczycielami z Niemiec,którzy przyjechali by poznać szkołę,okolicę i omówić formę realizacji szkolnego projektu Comeniusa.Goście wysłuchali informacji o szkole i mieście,przedstawionych po niemiecku przez uczniów ZDZ,odpowiadali na ich pytania.


    Dwa lata temu nauczycielka j.niemieckiego w ZDZ w Ostrowcu,Iwona Prażmowska nawiązała elefoniczny kontakt z dyrektorem zawodowej szkoły o profilu gastronomicznym Wiesau w Niemczech,panem Ecksteinem .Początkowo miała to być wymiana młodzieży,praktyki międzyszkolne w ramach programu Leonardo da Vinci,aż wreszcie obie strony zainteresowały się programem wspierającym rozwój systemu edukacji "Comenius -Sokrates ".


    Iwona Prażmowska wraz z Alicją Ramską zgłosiły akces "Szkolnego Projektu Comeniusa "i "Planu Comeniusa "do Fundacji Rozwoju Edukacji Warszawie.Razem z trzema szkołami z Niemiec,Rumunii i Bułgarii profilu hotelarsko-turystyczno -gastronomicznym,nasz ZDZ zakwalifikował się do programu "Comenius - Sokrates ".


    Jest to jedyny zatwierdzony projekt z Ostrowca.W całym województwie świętokrzyskim zatwierdzono 15 projektów spośród 473 w Polsce.


    Szkolny projekt Comeniusa stworzy uczniom i nauczycielom możliwość wspólnej pracy nad wybranym tematem "Gastronomia i turystyka międzynarodowa."Projekt trwa trzy lata.


    Obejmuje integrację międzynarodową uczniów i nauczycieli,wymianę doświadczeń,badania różnych aspektów europejskiej różnorodności środowiskowej,społecznej oraz promowanie nauki języków obcych, szczególnie języka niemieckiego.


    W realizację projektu zaangażowana jest dyrekcja,nauczyciele,a szczególnie Iwona Prażmowska,Alicja Ramska,rystyna Maj i Edyta Jamróz oraz uczniowie klas gastronomiczno-hotelarskich.


    W połowie marca w Wiesau odbędzie się wspólny tydzień czterech szkół partnerskich z Polski,Niemiec, Bułgarii i Rumunii.Analizowane będą plany nauczania i zaprezentowane potrawy narodowe,przepisy i dekoracje.


    /K/
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 12353 razy,
ostatnio: 2020-02-17 07:04:10
Skomentuj artykuł:
Powrót