Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2002-03-25

Wystawa Jaśnie Panicza na inaugurację

      W czwartek, 21 marca w Klubie "Perspektywy" zainaugurowana została działalność Fundacji im. Witolda Gombrowicza. Impreza inauguracyjna utrzymana była w tonie iście gombrowiczowskim; trochę poważnym, trochę odświętnym, odrobinę ironicznym. Zdobiła ją wystawa fotograficzna wypożyczona z Muzeum Literatury a zatytułowana "Powrót Jaśnie Panicza od Małoszyc do Vence". Ekspozycję przywiozła p. Jolanta Pol, która zapewniła, że oryginalne zdjęcia i inne dokumenty z życia pisarza zostaną przekazane do zbiorów przyszłego muzeum.


    Przewodniczący Włodzimierz Szczałuba zapewnił gości, że formalna rejestracja Fundacji w Sądzie Rejonowym w Kielcach już się odbyła.


    Cel Fundacji przedstawił Zbigniew Tyczyński, wiceprzewodniczący. Jest nim założenie muzeum jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku.


    Gombrowicz tu się urodził, a Witulin to nazwa miejscowości ściśle z nim związana. Drugi wiceprezes, Henryk Kraska, właściciel Klubu "Perspektywy" zadbał o oprawę uroczystości inauguracyjnej. Pan Edward Głusek, właściciel terenu po byłej papierni Gombrowiczów zapalił świece przed portretem pisarza.


    Oprócz portretów na wystawie znalazło się kilkanaście zdjęć z członkami jego rodziny, pasje pisarza, jego ulubione przedmioty, zwierzęta i gry. Na jednym ze zdjęć pisarz jest wyraźnie usatysfakcjonowany, przedstawia ono pierwszą książkę wydaną w PRL - "Ferdydurke".


    "Ja sam zamieniam się powoli w muzeum" -rzekł przed laty Gombrowicz do pani Jolanty Pol. I oto żart zaczyna ciałem obrastać.

    K Żak
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 11772 razy,
ostatnio: 2020-02-25 19:18:44
Skomentuj artykuł:
Powrót