Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-06-07

Europejska wizyta w III LO

Program Comenius podsumowany

Przez ostatni tydzień w Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego w Ostrowcu gościła delegacja z dziewięciu krajów, które przez dwa lata brały udział w projekcie Comenius. Nasze liceum było koordynatorem wszystkich działań, a spotkanie w Ostrowcu jest ostatnim, jakie zorganizowano w ramach Comeniusa.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Od sierpnia 2008 roku LO nr III w Ostrowcu wspólnie z dziewięcioma europejskimi partnerami realizuje projekt "Wpływ środowiska kulturowego na rozwój młodego człowieka - obywatela swojego kraju i UE". Projekt realizowany jest w ramach jednego z czterech europejskich programów "Uczenia się przez całe życie" - Comenius.

- Drugi rok realizujemy już projekt Comenius. Nasza szkoła jest placówką koordynującą go, więc przyjechały do nas kraje biorące udział w projekcie. W tym tygodniu to nasze ostanie spotkanie, podsumowujące wszystkie działania - mówi Małgorzata Mularska, jedna z koordynatorek projektu.

Wizyta europejskiej delegacji rozpoczęła się już w niedzielę i trwała cały tydzień. Przez ten czas przybyli goście mieli okazję poznać polską kulturę, staropolską gościnność oraz nasz cały region.

Już w poniedziałek młodzież wraz z opiekunami gościła w ostrowieckim starostwie. Spotkała się tam z wicestarostą Andrzejem Kryjem i naczelnikiem Wydziału Oświaty - Maciejem Kuszewskim.

- Chcemy zapoznać gości ze specyfiką pracy samorządowej oraz pokazać im nasze osiągnięcia. Uczniowie naszych szkół podczas zagranicznych wycieczek również mieli okazję przebywać u lokalnych władz. Nasi goście otrzymają także drobne upominki i materiały promujące nasz powiat. Mam nadzieję, że w swoich krajach będą takimi małymi ambasadorami Ostrowca - powiedział Andrzej Kryj, wicestarosta ostrowiecki.

Goście odwiedzili też Bałtów, Krzemionki, Ćmielów, Lublin i Majdanek, Warszawę oraz odbyli wycieczkę po świętokrzyskiej ziemi.

Podsumowanie projektu miało miejsce w murach LO nr III.

- Bardzo miło mi jest powitać was w murach naszej szkoły. Spotykamy się, aby podsumować dwuletnią realizację projektu Comenius, w którym brali udział uczniowie i nauczyciele z dziewięciu krajów. Celem tego projekt było poznanie obyczajów i kultury innych krajów. Mam nadzieję, że najbliższy projekt zachęci więcej młodych ludzi do jego realizacji - mówi Robert Warda, dyrektor LO nr III.

Podczas podsumowania szkolne koordynatorki Comeniusa: Małgorzata Ejankowska-Skrok, Małgorzata Mularska oraz Dorota Kamińska przedstawiły pokrótce działania, jakie zostały podjęte podczas jego trwania.

- Pierwsze spotkanie odbyło się w Grecji. Jechaliśmy na to spotkanie z dużą ciekawością i lekkim zaniepokojeniem. W trakcie spotkania obejrzeliśmy prezentacje szkół, regionów i naszych partnerów. Spędzaliśmy wspólnie czas w pięknej scenerii, a owocem było opracowanie ankiet na temat rodziny - mówi Małgorzata Mularska.

Po powrocie do kraju wszystkie szkoły biorące udział w projekcie zorganizowały konkurs fotograficzny. Zwycięzcy pojechali na kolejne spotkanie, tym razem do Turcji.

- W Turcji poznaliśmy szkołę zupełnie inną od naszej, kształcącą marynarzy. Podczas wizyty przygotowaliśmy wystawę fotografii rodzinnych. Uczniowie wysłuchali przygotowanych wcześniej wywiadów z członkami rodzin oraz opracowali wyniki ankiet. Poznaliśmy także nowe techniki malowania- mówi Dorota Kamińska.

Po Turcji przyszedł czas na Portugalię. Podczas spotkania na Półwyspie Iberyjskim uczestnicy Comeniusa obejrzeli przygotowane wcześniej filmy o idealnej rodzinie. Zwiedzili też okolicę i zbierali materiały na temat swoich zainteresowań i instytucji, które pomagają je rozwijać. Nauczyciele i uczniowie podsumowali także roczną pracę.

Kolejny rok współpracy rozpoczął się we Włoszech. Oprócz zwiedzania tego śródziemnomorskiego kraju uczestnicy Comeniusa realizowali działania w ramach sposobu spędzania wolnego czasu. Jak podkreślają uczestnicy włoskiego spotkania, jedli tam najlepsze lody.

Wizycie w Czechach towarzyszył temat świąt i świętowania, z kolei siedem dni spędzonych w Rumunii uczestnikom Comeniusa upłynęło pod znakiem planowania kariery i możliwości studiowania za granicą.

- W Rumuni obejrzeliśmy świetne przedstawienia przygotowane przez uczniów. Wzięliśmy udział w konkursie wiedzy o krajach partnerskich. Na pamiątkę naszej wizyty każdy kraj posadził drzewko- dodała Dorota Kamińska.

Podczas trwania projektu jego uczestnikom nie udało się już odwiedzić Litwy i Niemiec, jednak - jak podkreślają koordynatorki - partnerzy ci byli ważni dla projektu.

Podczas podsumowania uczniowie Broniewskiego i zagraniczni goście zaprezentowali jeden z wylosowanych wcześniej krajów. Był to wspaniały sprawdzian tego, ile o danym kraju uczestnicy projektu się dowiedzieli. Podczas całego spotkania było czuć, że wszyscy uczestnicy Comeniusa bogatsi są o nowe doświadczenia i przyjaźnie.
/G. Misiewicz, K. Tomala/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 20260 razy,
ostatnio: 2019-09-20 10:22:36
Skomentuj artykuł:
Powrót