Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Szukaj wiadomości:
Wybrane źródło:
Wiadomości Świętokrzyskie


http://www.wiadomoscisw.pl
 

Gazeta działająca na lokalnym rynku od 1999. Serwis internetowy aktualizowany raz w tygodniu. W naszej bazie artykuły od VI.2005.

Szukaj:   Fraza:
 Kategoria: Wszystkie Ostrowiec Sport Powiat / Okolica Kultura / Oświata Relacje / Felietony Wywiady WOŚP O-c  Źródło: Wszystkie Wiadomości Św. KSZO.Info Urząd Miasta Echo Dnia Portal Miejski Gazeta Ostrowiecka AZS WSBiP KSZO O-c MOSiR O-c Inne
Ostatnio komentowane:
Powrót
2010-10-18 15:32:14

Sztuka przez duże "S"

Nagrody prezydenta rozdane

W obecności licznego grona artystów z całej Polski i z zagranicy podsumowano X Międzynarodowy Jubileuszowy Jesienny Salon Sztuki. Zgromadzeni w piątkowy wieczór w Biurze Wystaw Artystycznych mieli okazję skonfrontować werdykt jury, które tym razem postawiło na twórczą ekspresję, energię i młodość.

Zdjęcia/załączniki do artykułu:

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

Jesienny Salon Sztuki to najważniejsza plastyczna wizytówka naszego miasta. Organizowany od 10 lat przez Biuro Wystaw Artystycznych, z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, urastając, m.in. ze względu na wysokość nagrody głównej (10 tys. zł), do rangi jednej z najbardziej prestiżowych imprez w kraju.

Na tegoroczny jubileuszowy Salon wpłynęło 378 prac 155 artystów z Polski, Słowacji, Słowenii, Austrii, Wielkiej Brytanii i Kanady. Powołane przez organizatorów jury w składzie: prof. Adam Wsiołkowski - rektor ASP w Krakowie (przewodniczący), prof. Krzysztof Kiwerski (ASP Kraków), prof. Stanisław Tabisz (ASP Kraków), prof. Janusz Pastwa (ASP Warszawa) i prof. Leszek Mądzik (KUL Lublin) do wystawy konkursowej zakwalifikowało 192 prace 108 artystów.

- W tegorocznym Salonie wprowadziliśmy zmiany regulaminowe. Po raz pierwszy mogli brać w nim udział studenci ostatnich lat uczelni artystycznych oraz świeżo upieczeni dyplomanci - podkreśliła Jolanta Chwałek, dyrektor BWA. - Jurorzy nie znali nazwisk artystów, nie wiedzieli, skąd pochodzą, jaką skończyli uczelnię. Oceniali wyłącznie prace.

Dopiero podczas drugiego posiedzenia zespołu oceniającego zostały przyznane nagrody. Ku zdziwieniu jury, wszystkie one przypadły młodym, polskim artystom. I tak laureatem Nagrody Prezydenta Ostrowca Św. "Homo Quadratus Ostroviensis" został Piotr Woroniec JR urodzony w 1981 r. w Rzeszowie, absolwent Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, który urzekł jury "Widokiem na podwórko", "Całunem" i "Wytwórnią". Miejsce drugie przypadło Tomaszowi Rolniakowi, autorowi "Czechułu kolejnego (fetyszy)". Trzecią nagrodę za "Kompozycję z czarnym i białym" odebrał Ireneusz Kopacz, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Z kolei wyróżnienia przyznano Joannie Janowskiej - Augustyn za tryptyk: "Samotność", "Oczekiwanie" i "Spotkanie" oraz Tomaszowi Tobolewskiemu, autorowi "De profundis 3" i "De profundis 4".

- Nie jest to komfortowa sytuacja, dla nas artystów wychwytywanie i wartościowanie sztuki. Pewne wizje, ekspresje mogą być dla nas bliższe i dalsze. Niemniej jednak szukaliśmy prac, które oprócz tej formalnej poprawności i jakiegoś eksperymentu, mają pewną siłę i energię w sobie, oddziałują czymś szczególnym - tłumaczył werdykt prof. Stanisław Tabisz, gratulując wszystkim uczestnikom Salonu i przypominając, że dążenie do robienia wspaniałych dzieł jest gwarantem zaistnienia w sztuce.

Warto zaznaczyć, że wśród uczestników X Międzynarodowego Jubileuszowego Jesiennego Salonu Sztuki znaleźli się również artyści z Ostrowca. To właśnie do nich prezydent Jarosław Górczyński skierował słowa uznania i podziękował za godne reprezentowanie lokalnego środowiska.

/K. Fałdrowicz/

Podziel się nim ze znajomymi:

Czytany: 28496 razy,
ostatnio: 2019-08-20 17:53:06

Skomentuj ten artykuł:

Komentarze:

  ~
   
Jeszcze nikt się nie wypowiedział na ten temat.

Powrót

Strona główna  ·  Aktualności  ·  Rozrywka  ·  Turystyka  ·  Komunikacja  ·  Gospodarka  ·  O Ostrowcu  ·  Użytkownicy  ·  Kontakt

Osób online: 164       © 99-2019 MAcSi & Redakcja       Nasze domeny: Ostrowiec Świętokrzyski · Logopeda Ostrowiec

Uwaga! Nasza strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania serwisu i korzystania z naszych usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz te ustawienia zmienić wykorzystyjąc odpowiednie funkcje przeglądarki. Zamknij