Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Szukaj wiadomości:
Wybrane źródło:
Wiadomości Świętokrzyskie


http://www.wiadomoscisw.pl
 

Gazeta działająca na lokalnym rynku od 1999. Serwis internetowy aktualizowany raz w tygodniu. W naszej bazie artykuły od VI.2005.

Szukaj:   Fraza:
 Kategoria: Wszystkie Ostrowiec Sport Powiat / Okolica Kultura / Oświata Relacje / Felietony Wywiady WOŚP O-c  Źródło: Wszystkie Wiadomości Św. KSZO.Info Urząd Miasta Echo Dnia Portal Miejski Gazeta Ostrowiecka AZS WSBiP KSZO O-c MOSiR O-c Inne
Ostatnio komentowane:
Powrót
2009-10-19 16:50:58

"Kopernik" podbija Europę

Staż w Irlandii

Młodzież z Zespołu Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika korzystała w tym roku z zagranicznych staży zawodowych. Dwie grupy wraz z opiekunami od czerwca przebywały w Irlandii.

Zdjęcia/załączniki do artykułu:

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

Program Leonardo da Vinci jest częścią nowego programu edukacyjnego Unii Europejskiej "Uczenie się przez całe życie". Jego celem jest promowanie mobilności pracowników na europejskim rynku pracy oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych dla podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Program ten jest więc ciekawą alternatywą na zdobycie, jakże bezcennego dziś, doświadczenia zawodowego oraz doskonalenia swoich umiejętności według nowoczesnych standardów, w taki sposób, aby systemy kształcenia jak najpełniej odpowiadały potrzebom rynku pracy.

Z programu Leonardo da Vinci mogą korzystać szkoły zawodowe, instytucje kształcenia ustawicznego, firmy szkoleniowe, przedsiębiorstwa, organizacje branżowe, izby rzemieślnicze, izby przemysłowo-handlowe, podmioty świadczące usługi doradztwa zawodowego i poradnictwa, ośrodki badawcze, organizacje non-profit i organizacje pozarządowe.

- W ramach programu Leonardo da Vinci przygotowałyśmy wniosek na udział naszej młodzieży w stażu w Irlandii. Był to projekt przygotowany dla hotelarzy i uczniów technikum żywienia z klas drugich i trzecich- mówi Ilona Marzec, współautorka wniosku.

Wniosek na udział młodzieży w tym programie przygotowały nauczycielki - Ilona Marzec, Ewa Skręt i Agnieszka Kutera - i został rozpatrzony pozytywnie przez Narodową Agencję. Następnie na konto szkoły trafiły środki, które zostały rozdysponowane na poszczególne zadania.

W ramach projektu, który w ZS nr 1 był realizowany pod nazwą "Więcej doświadczeń, to więcej możliwości - staż w Irlandii", uczniowie mieli okazję odbyć staż w hotelach, pensjonatach i restauracjach w Irlandii. Zdobywanie doświadczenia zawodowego za granicą trwało 8 tygodni.

- W ramach tego programu pozyskaliśmy 200 tysięcy euro. Z środków tych została pokryta podróż, wyżywienie oraz wcześniejsze przygotowanie językowe uczestników stażu- opowiada Ilona Marzec.

Młodzież przed wyjazdem uczestniczyła też w dodatkowych zajęciach z geografii i historii, dzięki którym mogła bliżej poznać Irlandię. Odbyły się też warsztaty z doradcą zawodowym oraz psychologiem, ponieważ dla większości uczniów był to pierwszy tak długi pobyt poza rodzinnym domem.

Na "zielonej wyspie" uczniowie pracowali w hotelach i restauracjach o wysokim standardzie, m.in. w Clonmel, Waterford, Wexford. Przebywali wraz z nimi również opiekunowie: Marzena Grudzień, Bogumiła Baszak, Zdzisława Wójcicka, Agnieszka Kutera, Marlena Chołuj, Grażyna Czuba, Anna Danuszek.

W ramach przygotowania kulturowego uczestnicy stażu mieli też okazję uczestnictwa w zajęciach integracyjnych, spotkaniach przeznaczonych poznaniu irlandzkiej kultury oraz historii.

- Młodzież wróciła bardzo zadowolona. Wszyscy nabyli umiejętności, które potem będą mogli wykorzystać w dalszej pracy. Dużo też zobaczyli- powiedziała Marzec.

/K.Tomala/

Podziel się nim ze znajomymi:

Czytany: 14177 razy,
ostatnio: 2019-05-21 14:22:04

Skomentuj ten artykuł:

Komentarze:

  ~
   
Jeszcze nikt się nie wypowiedział na ten temat.

Powrót

Strona główna  ·  Aktualności  ·  Rozrywka  ·  Turystyka  ·  Komunikacja  ·  Gospodarka  ·  O Ostrowcu  ·  Użytkownicy  ·  Kontakt

Osób online: 134       © 99-2017 MAcSi & Redakcja       Nasze domeny: Ostrowiec Świętokrzyski · Ostrowiec Św. · Naprawa zderzaków

Uwaga! Nasza strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania serwisu i korzystania z naszych usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz te ustawienia zmienić wykorzystyjąc odpowiednie funkcje przeglądarki. Zamknij