Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Szukaj wiadomości:
Wybrane źródło:
Wiadomości Świętokrzyskie


http://www.wiadomoscisw.pl
 

Gazeta działająca na lokalnym rynku od 1999. Serwis internetowy aktualizowany raz w tygodniu. W naszej bazie artykuły od VI.2005.

Szukaj:   Fraza:
 Kategoria: Wszystkie Ostrowiec Sport Powiat / Okolica Kultura / Oświata Relacje / Felietony Wywiady WOŚP O-c  Źródło: Wszystkie Wiadomości Św. KSZO.Info Urząd Miasta Echo Dnia Portal Miejski Gazeta Ostrowiecka AZS WSBiP KSZO O-c MOSiR O-c Inne
Ostatnio komentowane:
Powrót
2009-10-05 14:37:35

Uczniowie "Staszica" z wizytą we Francji

16 lat owocnej współpracy

W dniach od 10 do 21 września uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr I im. Stanisława Staszica już po raz ósmy przebywali z wizytą w Liceum Saint-Joseph w La Roche sur Yon we Francji. Goście z Ostrowca dostąpili zaszczytu inauguracji Międzynarodowego Roku Szkolnego w tamtejszym liceum.

Zdjęcia/załączniki do artykułu:

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

Wymiany międzyszkolne to wieloletnia tradycja LO nr I im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Św. Ich głównym celem jest doskonalenie umiejętności językowych, zdobywanie wiedzy z zakresu literatury, geografii, historii, kultury, a także kształtowanie postawy tolerancji poprzez poszanowanie tożsamości narodowych i kulturowych oraz przezwyciężanie istniejących stereotypów i uprzedzeń.

Realizując te założenia, młodzież podczas pobytu we francuskim liceum brała czynny udział w zajęciach z geografii, historii, języka francuskiego i angielskiego prowadzonych przez tamtejszych nauczycieli.

Oprócz doskonalenia umiejętności lingwistycznych, uczniowie mieli okazję poznać przeszłość i główne atrakcje regionu, m.in. strategiczne, zbudowane przez Napoleona miasto - La Roche sur Yon, malowniczą wyspę Noirmoutier - słynącą z uzyskiwania soli w sposób naturalny, zamków i ruin opactw Nieul i Maillezais oraz średniowieczne miasteczko la Guerande. Szczególną atrakcją podczas pobytu we Francji było oglądanie panoramy Paryża z wieży Eiffel'a , a także podziwianie z bliska najważniejszych zabytków stolicy: Łuku Triumfalnego, katedry Notre-Dame i Luwru.

Ponadto młodzież obejrzała spektakle kostiumowe w Grand Parc w Puy du Fou ukazujące ważne dla Francji i świata wydarzenia historyczne. Równie ciekawym doświadczeniem licealistów było spędzanie weekendu w słynnych kurortach francuskich położonych nad Oceanem Atlantyckim, np. la Baule czy les Sables d' Olonne.

Miłośnicy zwierząt odwiedzili stadninę koni - le Haras - oraz obejrzeli wystawę malarstwa Benjamina Rabier'a, słynnego rysownika i ilustratora komiksów i reklam.

Umiejętnościami sportowymi wykazali się uczniowie biorący udział w grach i zabawach sprawnościowych, charakterystycznych dla regionu la Vendée.

- Wydarzeniem podsumowującym naszą współpracę był wieczorek słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież polską, w którym uczestniczyli dyrekcja liceum, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie biorący udział w wymianie - mówi Karina Kateusz-Dominik, która wraz z Martą Sójką i Katarzyną Górą opiekowała się grupą ostrowieckich licealistów.

- Mamy nadzieję, że doświadczenia i wiedza zdobyte podczas pobytu we Francji przyczynią się nie tylko do rozwoju umiejętności językowych, ale również do dalszego poznawania historii, geografii i kultury tego kraju, a wspomnienia i przyjaźnie przetrwają długie lata - dodają Marta Sójka i Katarzyna Góra.

/K. Fałdrowicz/

Podziel się nim ze znajomymi:

Czytany: 12953 razy,
ostatnio: 2019-06-16 15:39:12

Skomentuj ten artykuł:

Komentarze:

  ~
   
Jeszcze nikt się nie wypowiedział na ten temat.

Powrót

Strona główna  ·  Aktualności  ·  Rozrywka  ·  Turystyka  ·  Komunikacja  ·  Gospodarka  ·  O Ostrowcu  ·  Użytkownicy  ·  Kontakt

Osób online: 180       © 99-2017 MAcSi & Redakcja       Nasze domeny: Ostrowiec Świętokrzyski · Ostrowiec Św. · Naprawa zderzaków

Uwaga! Nasza strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania serwisu i korzystania z naszych usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz te ustawienia zmienić wykorzystyjąc odpowiednie funkcje przeglądarki. Zamknij