Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót
2018-01-07 20:35:01

"Mundurówka" ze szkoły "na górce'' uczciła pamięć o Tadeuszu Kościuszce

Młodzież klas mundurowych ZS nr1 w Opatowie uczciła pamięć o wybitnym wojskowym, współpracując ze środowiskami kościuszkowskimi w Polsce i za granicą. Finałem akcji było spotkanie z dr Longiną Ordon, popularyzatorską tradycji kościuszkowskiej.

Zdjęcia/załączniki do artykułu:

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik


W 2017 roku przypadała 200. rocznica śmierci generała Tadeusza Kościuszki, naczelnika insurekcji z 1794 r., bohatera narodowego Polski i Stanów Zjednoczonych i obywatela honorowego Republiki Francuskiej. Wielkość i zasługi Kościuszki doceniła Konferencja Generalna UNESCO, która objęła patronatem obchody rocznicy, a Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2017 Rokiem Tadeusza Kościuszki.
Przez cały rok trwały obchody Roku Kościuszkowskiego w wielu miejscach na świecie. Młodzież klas mundurowych ZS nr1 w Opatowie również uczciła pamięć o tym wybitnym wojskowym. Przez cały rok uczniowie szukali informacji o Tadeuszu Kościuszce, zapoznawali się z jego biografią i dokonaniami.
Na koniec akcji Edyta Gwoździk i Marek Frejlich, nauczyciele ZS nr 1, zaprosili na spotkanie z młodzieżą panią dr Longinę Ordon, która od lat popularyzuje tradycję kościuszkowską współpracując ze środowiskami kościuszkowskimi w Polsce i za granicą.
- Longina Ordon to wieloletni nauczyciel, swoją pracę dydaktyczną rozpoczynała właśnie w szkole, moja koleżanka, z którą występowałam w amatorskim teatrze, ale także opiekun klas mundurowych, osoba mocno zaangażowana w budowę pomnika Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli, autorka książki "Spory o Tadeusza Kościuszkę w polskiej historiografii i literaturze", odwiedzająca miejsca związane z tym bohaterem. Właśnie kilkanaście godzin temu wróciła z Australii, gdzie pamięć o Tadeuszu Kościuszce jest bardzo żywa -mówiła Edyta Gwoździk.
Pani dr Longina Ordon podzieliła się z młodzieżą swoją niezwykle bogatą wiedzą o tej wybitnej postaci, przytoczyła wiele interesujących informacji i anegdot związanych z życiem i działalnością gen. Kościuszki.
W związki z tym, że w spotkaniu uczestniczyła młodzież z klas mundurowych, pani Ordon wręczyła Przemkowi Kidoniowi z klasy II LOM australijską odznakę honorową "Góry Kościuszki", którą otrzymują osoby aktywnie uczestniczące w życiu swojego środowiska, pokonujące przeszkody, potrafiące zwyciężać, mimo piętrzących się przeszkód.
Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez klasę III TŻiUG pod opieką Agnieszki Frejlich.(WS)

/WS/

Podziel się nim ze znajomymi:

Czytany: 10704 razy,
ostatnio: 2019-07-22 05:12:57

Skomentuj ten artykuł:

Komentarze:

  ~
   
Jeszcze nikt się nie wypowiedział na ten temat.

Powrót

Strona główna  ·  Aktualności  ·  Rozrywka  ·  Turystyka  ·  Komunikacja  ·  Gospodarka  ·  O Ostrowcu  ·  Użytkownicy  ·  Kontakt

Osób online: 166       © 99-2019 MAcSi & Redakcja       Nasze domeny: Ostrowiec Świętokrzyski · Logopeda Ostrowiec

Uwaga! Nasza strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania serwisu i korzystania z naszych usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz te ustawienia zmienić wykorzystyjąc odpowiednie funkcje przeglądarki. Zamknij