Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót
2017-09-18 20:35:02

Uroczystości w Orłowinach

W niedzielę, 10 września w Orłowinach koło Łagowa odbyła się uroczystość patriotyczna, upamiętniająca tragiczne losy mieszkańców tej miejscowości. Organizatorami uroczystości byli wójt gminy Łagów Paweł Marwicki oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Łagów Krzysztof Kars.

Zdjęcia/załączniki do artykułu:

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik


W obchodach udział wzięli: starosta powiatu opatowskiego Bogusław Włodarczyk z małżonką, członek zarządu powiatu kieleckiego Bogdan Gierada, wójt gminy Wojciechowice Szymon Sidor, sekretarz gminy Agnieszka Łuba-Mendyk i przewodniczący Rady Gminy Mieczysław Ozga, a także radni, sołtysi i mieszkańcy gmin Łagów oraz Wojciechowice. Gościem honorowym był Władysław Masternak - najstarszy mieszkaniec gminy Łagów, który niespełna kilka dni przed niedzielnym świętem skończył sto lat.
Uroczystość rozpoczęła polowa msza święta odprawiona przez księży z parafii św. Michała Archanioła w Łagowie. Na miejsce przybyły poczty sztandarowe Regionalnych Lasów Państwowych, szkół z terenu gminy Łagów i środowisk kombatanckich oraz poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Łagów. O oprawę muzyczną zadbała Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy OSP w Bodzentynie pod kierunkiem kapelmistrza pana Kazimierza Podrazy.
Po mszy członkowie delegacji złożyli wieńce oraz zapalili znicze przed symbolicznym krzyżem niepodległości, który stanął w Orłowinach w 1918 roku. Wartę przy krzyżu pełnili harcerze z opatowskiego hufca ZHP.
- W trakcie mszy dużo słów zostało wypowiedzianych na temat krzyża, który tutaj stoi. Krzyż jest nowy, ten pierwszy z 1918 roku znajduje się dziś w budynku Ośrodka Twórczości Ludowej w Sądku - wyjaśniał wójt gminy Łagów Paweł Marwicki.
- Jako potomek mieszkańców tych Orłowin mam zaszczyt i radość, że jestem tutaj dzisiaj. Zawsze na początku września Orłowiny ożywają. Życie w tym miejscu nie było łatwe. Po wojennych wydarzeniach pierwszy ludowy starosta opatowski Jan Kaczor umożliwił to, że wioska w całości przeniosła się w okolice Opatowa. Krzyż, który tu stoi, podobno stoi w miedzy, która dzieliła gospodarstwa Augustowskich od Włodarczyków. Ma on przypominać, że pod tym znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem- mówił Bogusław Włodarczyk, opatowski starosta.
Uroczystość uświetnił pełen patriotycznych wierszy i piosenek montaż słowno-muzyczny w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Gierczycach.
- Takie święto jest potrzebne, ponieważ zaangażowanie w jego organizację młodych ludzi świadczy o tym, że istnieje coś, co łączy pokolenia. Uczestnicy obchodów, będąc w tym miejscu, mogą powrócić do źródeł, do miejsca zamieszkania ich dziadków. Tutaj przypominana jest historia walki o niepodległość, dzięki czemu młodzież uczy się szacunku dla ojczyzny i wielkich ideałów - mówił wójt gminy Wojciechowice Szymon Sidor.
Na zakończenie Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Bodzentyna wykonała kilka dobrze wszystkim znanych pieśni patriotycznych. Weronika Stanisławska

/WS/

Podziel się nim ze znajomymi:

Czytany: 6610 razy,
ostatnio: 2019-08-21 19:20:14

Skomentuj ten artykuł:

Komentarze:

  ~
   
Jeszcze nikt się nie wypowiedział na ten temat.

Powrót

Strona główna  ·  Aktualności  ·  Rozrywka  ·  Turystyka  ·  Komunikacja  ·  Gospodarka  ·  O Ostrowcu  ·  Użytkownicy  ·  Kontakt

Osób online: 159       © 99-2019 MAcSi & Redakcja       Nasze domeny: Ostrowiec Świętokrzyski · Logopeda Ostrowiec

Uwaga! Nasza strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania serwisu i korzystania z naszych usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz te ustawienia zmienić wykorzystyjąc odpowiednie funkcje przeglądarki. Zamknij