Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-08-15

Nowy sprzęt, nowe zabiegi

Za ponad 700 tys. zł zakupiono sprzęt do Szpitala Powiatowego w Ostrowcu. Pozyskanie dodatkowej aparatury pozwoliło na uruchomienie nowych procedur, dzięki którym pacjenci nie muszą szukać pomocy w ościennych lecznicach. Kolejnym plusem jest to, że szpital z dodatkowych procedur ma więcej pieniędzy.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

Dyrekcja szpitala oraz władze powiatu postanowiły się pochwalić nowymi zakupami jakie poczyniła ostrowiecka lecznica.
- W 2017 roku szpital zakupił urządzenia na kwotę 737 tys. zł. To szpital, występuje o urządzenia, jakie są mu potrzebne. To lekarze wiedzą najlepiej, co jest najbardziej potrzebne, jakie można pozyskać z dofinansowanie. W związku z tym, że nikt nie chciałby wchodzić w kompetencje dyrekcji szpitala. dlatego my reagujemy na zapotrzebowania płynące z lecznicy. Jeżeli jakieś stowarzyszenie, czy fundatorzy chcą pomóc, powinni zapytać o to fachowców, co jest im potrzebne- mówił starosta Zbigniew Duda, który tym samym odniósł się do ostatniej uchwały radnych miejskich o przekazaniu 300 tys. zł na echokardiogram.
W ostatnim czasie na oddziały szpitalne trafił sprzęt, dzięki któremu możliwe było przeprowadzenie nowych zabiegów. Takim przykładem jest choćby urządzenie do endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej czyli popularnie zwane ECPW czyli badanie dróg żółciowych i trzustki.
- To metoda bezinwazyjna. Nie ma nacięcia, pacjent nie ma utraty krwi. Zabieg jest wykonywany w trybie jednodniowym. Nie mając takiego sprzętu, odsyłaliśmy chorych do ościennych szpitali. Traciliśmy około 1,5 mln zł rocznie z tytułu nie wykonywania zabiegów- wyjaśnia Dariusz Kopania, dyrektor do spraw medycznych w ostrowieckim szpitalu.
W ubiegłym tygodniu na oddziale chirurgii wykonano pięć zabiegów przy użyciu nowego, własnego neuromonitoringu czyli urządzenia do diagnozowania przebiegu nerwów krtaniowych wstecznych podczas resekcji tarczycy.
- Wcześniej takie operacje były, w 2016 rok wykonaliśmy 50 zabiegów, ale bez neuromonitoringu. W tym roku po raz pierwszy z urządzeniem, które jest bardzo pomocne przy lokalizacji nerwów podczas ucięcia tarczycy. Jesteśmy trzecim szpitalem w województwie świętokrzyskim, a 76 w Polsce, który ma takie urządzenie- podkreśla z kolei Piotr Potocki, kierownik Oddziału Chirurgii.- Pacjent nie jest narażony na powikłania wynikające z nieopacznego uszkodzenia nerwów krtaniowych wstecznych, a obustronne uszkodzenie nerwów czasami wiąże się z nieodwracalnym kalectwem. Ryzyko jest zminimalizowane do minimum. Mam nadzieję, że coraz więcej pacjentów będziemy operować.
Lista zakupionego sprzętu lub tego, który w najbliższych tygodniach trafi do ostrowieckiego szpitala jest długa. Znajduje się na niej 17 pozycji. Wymienić można choćby aparat do badań urodynamicznych, urządzenie do wykonywania badań potrzebnych do realizacji procedur ginekologiczno-urologicznych. Zakupiono mikroskop operacyjny czyli urządzenie niezbędne do pracy w oddziale przy operacjach uszu i krtani, lampę szczelinową, służącą do prawidłowej oceny badanych struktur przedniego odcinka oka, videogastroskop zabiegowy z wyposażeniem do usuwania dużych zmian ogniskowych górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, nowy sprzęt trafił również na SOR.
- Potrzeby powinny być dyskutowane i to co zostało realizowane w 217 roku i w latach poprzednich było wypracowane wspólnym stanowiskiem i wynikało z jednomyślności. Środki wykorzystane w 2017 roku ponad to 737 tys. zł. Nakłady na inwestycje wzrosły i to znacząco. W obecnej chwili pozyskaliśmy wiele nowych urządzeń, co otworzyło nam drogę do wykonywania nowych procedur- dodaje dyrektor Kopania.- Nasze zakupy wynikają z realnych potrzeb. Nie są wydumane, konsultowane z kierownikami oddziałów. Pozyskano 200 tys. zł z budżetu powiatu. Stowarzyszenia, darowizny wsparły nas w kwocie nieco ponad 300 tys. zł, ponad 200 tys. to pieniądze szpitala. Dzięki temu szpital może pozwolić sobie na tak duże inwestycje.
Oczywiście nie jest tak, że szpital już nie ma żadnych potrzeb w zakresie nowego sprzętu. Bardzo potrzebny jest aparat do znieczulenia do operacji ucha wewnętrznego. Wówczas można by zorganizować samodzielną salę operacyjną do oddziału laryngologicznego. Szpital jest przygotowany do tego typu operacji, jest sprzęt, przeszkoleni lekarze. Niewykluczone że już we wrześniu będą wykonywane pierwsze takie procedury, z wykorzystaniem sali na bloku operacyjnym. G. Soboń
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 6155 razy,
ostatnio: 2019-12-12 15:57:24
Skomentuj artykuł:
Powrót