Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-08-16

Piknik strażacki

Jednostka OSP w Ćmielowie wraz ze Stowarzyszeniem "Ćmielowiacy" zorganizowała w piątek piknik dla najmłodszych mieszkańców gminy. Podczas spotkania prezentowano sprzęt strażacki i działania druhów, zachęcając w ten sposób młode osoby do wstępowania w szeregi młodzieżowej jednostki pożarniczej.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

- Jednostki OSP mają możliwość skutecznego funkcjonowania, jeśli są wspierane przez lokalne władze i ściśle współpracują ze społecznością. Dziś spotykamy się, żeby pokazać dzieciom i młodzieży, jak wygląda nasza praca i jednocześnie przekonać do niej młode osoby. W przyszłości bowiem planujemy utworzyć Młodzieżową Jednostkę Pożarniczą - przyznaje Robert Sobieraj, członek zarządu OSP Ćmielów.
Na uczestników pikniku, który rozpoczął się przed remizą OSP Ćmielów czekało wiele atrakcji. Najpierw druhowie strażacy zaprezentowali specjalistyczny sprzęt, jakim dysponują, profesjonalną odzież i wozy strażackie, urządzili też pokaz ratownictwa medycznego z wykorzystaniem fantomu, a także działań podejmowanych podczas wypadków samochodowych.
- Sprzętowo na chwilę obecną jesteśmy wyposażeni bardzo dobrze. Brakuje nam jedynie agregatu oddymiającego, ale są zapewnienia ze strony władz gminy, że niebawem go otrzymamy. Pewnym mankamentem są również wozy strażackie. Te, którymi dysponujemy na chwilę obecną niestety są już mocno wysłużone - przyznaje Zbigniew Gromek, prezes OSP Ćmielów, dodając, że obecnie jednostka liczy 40 druhów. - Nie ukrywam, że zależy nam, aby nasze szeregi zasiliła "świeża" krew, a przede wszystkim, żeby powstała młodzieżowa drużyna pożarnicza. Warunki przyjęcia są tak naprawdę bardzo łatwe do spełnienia: wiek od 8 do 18 lat, zgoda opiekuna, dobre wyniki badań i przede wszystkim chęci.
A te deklarowało wielu uczestników piątkowego spotkania. Pokazy strażackie zrobiły ogromne wrażenie, szczególnie na męskiej części publiczności. Młodzi ludzie z uwagą przyglądali się prezentacji, mieli też sporo pytań do prowadzących.
Po części strażackiej, rozegrano emocjonujący mecz w piłkę siatkową, a następnie integrowano się przy ognisku, piekąc wspólnie kiełbaski.
Warto podkreślić, że głównymi uczestnikami spotkania była młodzież z grupy ĆMA, nad którą opiekę sprawują Katarzyna Nikodem i Jolanta Modioury.
- To spotkanie to kontynuacja akcji, w ramach której promujemy godne naśladowania postawy mieszkańców naszej gminy i pokazujemy młodym ludziom, jak można kreatywnie i z pożytkiem spędzać wolny czas. Gościliśmy już w jednostkach OSP Grójec i Buszkowice, nawiązaliśmy też współpracę z harcerzami - informuje J. Madioury. - Młodzi bardzo cenią sobie takie przedsięwzięcia, wynoszą z nich wiele pozytywnych rzeczy i inspiracji do działania.
Grupa Ćmielowska Młodzież Aktywna powstała w lutym 2016 roku. Obecnie skupia blisko czterdziestu członków. Większość podejmowanych przez nią działań to pomysły młodych. Z ich inicjatywy odbyły się m.in. koncerty charytatywne, czy zbiórka pieniędzy na rzecz pogorzelców. K.F.
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 6417 razy,
ostatnio: 2019-12-08 08:02:33
Skomentuj artykuł:
Powrót