Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Szukaj wiadomości:
Wybrane źródło:
Wiadomości Świętokrzyskie


http://www.wiadomoscisw.pl
 

Gazeta działająca na lokalnym rynku od 1999. Serwis internetowy aktualizowany raz w tygodniu. W naszej bazie artykuły od VI.2005.

Szukaj:   Fraza:
 Kategoria: Wszystkie Ostrowiec Sport Powiat / Okolica Kultura / Oświata Relacje / Felietony Wywiady WOŚP O-c  Źródło: Wszystkie Wiadomości Św. KSZO.Info Urząd Miasta Echo Dnia Portal Miejski Gazeta Ostrowiecka AZS WSBiP KSZO O-c MOSiR O-c Inne
Ostatnio komentowane:
Powrót
2005-08-22 18:20:51

Rolnicy niezadowoleni

Marne zboże, niskie ceny

Żniwa w powiecie ostrowieckim już przekroczyły półmetek, ale rolnicy nie mają powodów do radości. Ziarno jest znacznie gorsze i jest go o wiele mniej niż w roku ubiegłym. Również ceny w skupach nie zachęcają do sprzedaży.

W tym roku dość późno, bo dopiero w drugiej połowie lipca, rozpoczęły się żniwa. Jako pierwsi na pola wyjechali rolnicy z gminy Bałtów, gdzie ze względu na słabą jakość gleb i rodzaj uprawianych zbóż, żniwa zawsze są wcześniej niż w innych rejonach powiatu.

Z informacji uzyskanej

w ostrowieckim oddziale Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego wynika, że żniwa przekroczyły już półmetek. Z pól zebranych jest już ponad połowa areału pszenicy jarej i owsa, na ukończeniu jest zbiór pszenicy ozimej i jęczmienia jarego, a w przypadku żyta i jęczmienia ozimego żniwa już zakończyły się.

Tegoroczne plony rolnicy nie zaliczą do najlepszych. Nie dość, że będą zdecydowanie niższe niż w latach poprzednich to i jakość ziarna będzie słaba. Wpływ na to miała nie tylko susza w okresie dojrzewania zbóż, ale przede wszystkim, co podkreśla Antonina Machula, kierownik ostrowieckiego oddziału WODR-u, oszczędne stosowanie przez rolników nawozów i środków ochrony roślin.

- Szacujemy, że zbóż ozimych będzie od 20 do 25 procent mniej niż w roku ubiegłym, a w przypadku zbóż jarych może ich być mnie nawet o 30 procent- powiedziała Antonina Machula.

Zmartwieniem rolników jest nie tylko gorsza jakość zbóż. Również cena oferowana w skupach nie jest wcale zachęcająca do ich sprzedaży.

- Skupujemy już od około dwóch tygodni, ale nie ma wielu chętnych rolników- mówi właściciel skupu

w Ćmielowie.- Za tonę pszenicy paszowej płacimy od 280 zł do 290 zł, a za jęczmień od 270 zł do 280 zł.

Podobne ceny są na skupie w Opatowie, gdzie za tonę pszenicy paszowej rolnik dostanie 280 zł. W porównaniu do roku ubiegłego, kiedy to za tonę pszenicy można było wziąć nawet 400 zł, ceny zboża spadły bardzo drastycznie. Ci rolnicy, którzy nie muszą sprzedawać plonów zaraz po żniwach, czekają na skup interwencyjny. Agencja Rynku Rolnego rozpocznie go 1 listopada a tona pszenicy ma kosztować ponad 101 euro. Jest tylko jeden mały warunek- należy odstawić minimum 80 ton jednolitego zboża. Przy niskich plonach i średniej wydajności z hektara 5 ton zboża, z oferty Agencji skorzystają tylko nieliczni rolnicy.

/G. Misiewicz/

Podziel się nim ze znajomymi:

Czytany: 7294 razy,
ostatnio: 2019-07-17 23:36:24

Skomentuj ten artykuł:

Komentarze:

  ~
   
Jeszcze nikt się nie wypowiedział na ten temat.

Powrót

Strona główna  ·  Aktualności  ·  Rozrywka  ·  Turystyka  ·  Komunikacja  ·  Gospodarka  ·  O Ostrowcu  ·  Użytkownicy  ·  Kontakt

Osób online: 235       © 99-2017 MAcSi & Redakcja       Nasze domeny: Ostrowiec Świętokrzyski · Ostrowiec Św. · Naprawa zderzaków

Uwaga! Nasza strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania serwisu i korzystania z naszych usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz te ustawienia zmienić wykorzystyjąc odpowiednie funkcje przeglądarki. Zamknij