Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2002-11-21

Skażona "dziewiątka"

      Ciężarówka przewożąca kilkanaście ton stężonego kwasu siarkowego, wpadła do rowu w Leszczkowie gm. Lipnik. Kilkaset litrów trującej substancji dostało się do gruntu. W akcji ratunkowej brali udział strażacy z Opatowa i Kielc. Krajowa "dziewiątka" była przez kilka godzin wyłączona z ruchu. Kierujący ciężarówką twierdzi, że wjechał do rowu, chcąc uniknąć zderzenia z radiowozem. Policjanci mówią, że jechał zbyt szybko i hamował zbyt gwałtownie.


      -W poniedziałek policja i straż prowadziły akcję kontroli pojazdów przewożących materiały niebezpieczne -powiedział Andrzej Skowroński, oficer prasowy KPP w Opatowie. -Na prostym odcinku drogi policjanci chcieli dokonać kontroli. Kierowca ciągnika siodłowego hamował zbyt gwałtownie i wpadł w poślizg, a następnie wjechał do rowu.


      Kierowca ciężarówki, 25 -letni mieszkaniec Radomia, powiedział, że zjechał do rowu chcąc uniknąć zderzenia ze stojącym na poboczu radiowozem.


      -Kilka pojemników pękło i kwas dostał się do gruntu -powiedział kpt. Tomasz Bajerczak z KP PSP w Opatowie. -Strażacy w specjalistycznym sprzęcie przystąpili do neutralizacji terenu mleczkiem wapiennym. Właściciel samochodu został zobowiązany do zdjęcia wierzchniej warstwy ziemi i oddania jej do utylizacji.


      Kiedy strażacy wydobywali pojemniki spod samochodu, kierowca ciągnika wpadł w kałużę z kwasem. Doznał poparzenia prawej stopy. Pierwszej fachowej pomocy udzielili mu strażacy, a następnie lekarz pogotowia ratunkowego w Opatowie.


      W pierwszej fazie akcji ratunkowej, ruch na drodze odbywał się jednym pasem. Kiedy zmienił się kierunek wiatru, w obawie o bezpieczeństwo, droga została zamknięta. Policjanci zorganizowali objazdy.


      W akcji oprócz strażaków z Opatowa uczestniczyła również specjalistyczna jednostka ratownictwa chemicznego z Kielc.


      Strażacy przypuszczają, że do gruntu przedostało się około 300 litrów trującej substancji.


Fot. Wiadomości Świętorzyskie

      Jaz


     
/ Wiadomości Św./

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 12876 razy,
ostatnio: 2019-10-24 00:34:26
Skomentuj artykuł:
Powrót