Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót
2010-05-10 15:22:35

Malickiego opowieści o Chopinie

Muzyka i humor

W poniedziałkowy wieczór w sali widowiskowej kina "Etiuda" zabrzmiały najpopularniejsze utwory Chopina w wykonaniu wirtuoza fortepianu - Waldemara Malickiego oraz uczniów ostrowieckiej Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia. Oprócz romantycznej muzyki pojawiły się zabawne opowieści o wielkim kompozytorze.

Zdjęcia/załączniki do artykułu:

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

Przełożony z 11 kwietnia koncert "Chopin. Młodość i Muzyka" stanowił dodatkowy element obchodów 219. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jednocześnie wpisał się w trwające na całym świecie obchody Roku Chopinowskiego.

Przed licznie zgromadzoną publicznością w kinie "Etiuda" wystąpił jeden z najbardziej znanych polskich pianistów - Waldemar Malicki. Bohater wieczoru opowiadał o utworach Chopina, mówił o ich pochodzeniu, formach, wskazał na podobieństwa do ówczesnych kompozytorów polskich i europejskich, ilustrując każdy przykład na fortepianie. Jego opowieści, przesączone humorem, zabawą i parodią (czasem złośliwą), miały jeszcze bardziej przybliżyć naturę kompozytora, który bardzo często w sposób żartobliwy improwizował kolegów po fachu.

Razem z dowcipkującym Waldemarem Malickim wystąpili zaproszeni przez niego artyści: pochodząca z Chmielnika mezzosopranistka Magdalena Idzik oraz wiolonczelistka Małgorzata Krzyżanowska. W koncercie wzięło udział także czworo uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Ostrowcu. Jagoda Niemczycka z klasy V6 prowadzonej przez Karinę Owsepian zagrała mazurka C-dur. Podopieczna Barbary Wójcik, Aleksandra Wiącek z klasy VI6 wykonała poloneza g-moll. Uczeń tej samej klasy, Tomasz Kwapisz przygotowany przez Annę Chajską zaprezentował walca h-moll i preludium c-moll, a podopieczna Anny Baran, Aleksandra Żuk z klasy V6 - preludium e-moll. Zwieńczeniem koncertu z elementami show była kantata "Zrodzony w polskiej ziemi", śpiewana Chopinowi przez przyjaciół 2 listopada1830 roku na rogatkach Woli, a w poniedziałek wykonana przez "Świętokrzyskie Bemolki".

/K. Fałdrowicz/

Podziel się nim ze znajomymi:

Czytany: 17386 razy,
ostatnio: 2019-08-26 09:45:39

Skomentuj ten artykuł:

Komentarze:

  ~
   
Jeszcze nikt się nie wypowiedział na ten temat.

Powrót

Strona główna  ·  Aktualności  ·  Rozrywka  ·  Turystyka  ·  Komunikacja  ·  Gospodarka  ·  O Ostrowcu  ·  Użytkownicy  ·  Kontakt

Osób online: 152       © 99-2019 MAcSi & Redakcja       Nasze domeny: Ostrowiec Świętokrzyski · Logopeda Ostrowiec

Uwaga! Nasza strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania serwisu i korzystania z naszych usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz te ustawienia zmienić wykorzystyjąc odpowiednie funkcje przeglądarki. Zamknij