Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót
2010-06-07 15:29:44

Procesje przeszły ulicami

Uroczystość Bożego Ciała w Ostrowcu i Opatowie

Tradycja uroczystości Bożego Ciała powstała w XIII wieku. Jednak dopiero sto lat później został wprowadzony zwyczaj chodzenia z procesją błagalną. Obchodząc wówczas pola, które chciano oddać pod opiekę Boga, zatrzymywano się w czterech miejscach, nawiązujących do czterech stron świata. W każdym miejscu odczytywano fragment ewangelii i błogosławiono Najświętszym Sakramentem.

Zdjęcia/załączniki do artykułu:

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

W Polsce najwcześniej uroczystość Bożego Ciała została wprowadzona w diecezji krakowskiej - w 1320 roku. Po soborze trydenckim procesja przybrała charakter bardziej tryumfalny, była znakiem zwycięstwa nad herezjami.

Również i w tym roku wierni z Ostrowca i Opatowa przeszli ulicami miast w uroczystej procesji. W Ostrowcu z każdej parafii wyruszyła oddzielna procesja. Tradycyjnie w procesji razem z wiernymi i służbą liturgiczną wzięły udział działające przy kościołach grupy religijne. Na terenie każdej z parafii wierni przygotowali cztery ołtarze, przy których wspólnie modlili się. Nie zabrakło też dzieci sypiących kwiaty.

W procesji w Opatowie wzięło udział około 1200 osób. Tym razem wierni po mszy świętej przeszli z kolegiaty św. Marcina do klasztoru oo. Bernardynów, modląc się przy czterech ołtarzach. Uroczystości uświetniła Opatowska Orkiestra Dęta oraz jeden poczet sztandarowy.

Z obchodami Bożego Ciała i oktawy wiązały się także liczne wierzenia i obrzędy ludowe. Skierowane były one głównie przeciwko burzom, które są częste o tej porze roku. Wierzono powszechnie, że zielone gałązki brzozowe z ołtarzy mają niezwykłą moc magiczną i dobroczynną. Po przejściu procesji masowo je obłamywano, zbierano z ołtarza i przynoszono do domu. Miały chronić domowników przed całym złem. Zwyczaj ten jest kontynuowany i wielu wiernych wróciło w czwartek z procesji do domów z gałązkami brzozowymi.

/K. Tomala/

Podziel się nim ze znajomymi:

Czytany: 15686 razy,
ostatnio: 2019-08-26 09:45:30

Skomentuj ten artykuł:

Komentarze:

  ~
   
Jeszcze nikt się nie wypowiedział na ten temat.

Powrót

Strona główna  ·  Aktualności  ·  Rozrywka  ·  Turystyka  ·  Komunikacja  ·  Gospodarka  ·  O Ostrowcu  ·  Użytkownicy  ·  Kontakt

Osób online: 153       © 99-2019 MAcSi & Redakcja       Nasze domeny: Ostrowiec Świętokrzyski · Logopeda Ostrowiec

Uwaga! Nasza strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania serwisu i korzystania z naszych usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz te ustawienia zmienić wykorzystyjąc odpowiednie funkcje przeglądarki. Zamknij