Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót
2010-05-31 15:54:55

Żółkiewski na zamku w Ujeździe

14 międzynarodowy turniej w Krzyżtoporze

Po raz czternasty ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe były areną widowiska historycznego. Międzynarodowy Turniej Rycerski o Szablę Krzysztofa Baldwina Ossolińskiego poświęcony był 400. rocznicy bitwy pod Kłuszynem.

Zdjęcia/załączniki do artykułu:

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

XIV Międzynarodowy Turniej o Szablę Krzysztofa Baldwina Ossolińskiego w Ujeździe przyciągnął do Ujazdu tłumy. Tegoroczne przedstawienie poświęcone było 400 rocznicy bitwy pod Kłuszynem. Na zamek w Ujeździe zawitał hetman Stanisław Żółkiewski wraz z wojskami pospolitego ruszenia Ziemi Sandomierskiej. W paradnym marszu towarzyszyli mu: Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba, Zespół Szermierki Historycznej "Cohors" Presov ze Słowacji, Sandomierski Ośrodek Kawaleryjski, Bractwo Rycerskie Zamku w Szydłowie, Regiment Króla Jegomości, Regiment Kozacki.

Rycerstwo i damy dworu powitał gospodarz gminy Marek Staniek.

- Turniej rycerski to impreza historyczna, wpisana do krajowego kalendarza imprez. Widowisko to przepiękna lekcja historii z możliwością podziwiania wspaniałych strojów, broni, tańców i zwyczajów, które panowały w czasach świetności Krzyżtoporu- powiedział wójt gminy Iwaniska.

- Zamek Krzyżtopór jest jedną z wizytówek naszej Ziemi Świętokrzyskiej- zaznaczył z kolei starosta Kazimierz Kotowski.- Cieszę się bardzo, że na Ziemi Opatowskiej dzięki polityce prowadzonej przez zarząd województwa na czele z marszałkiem Adamem Jarubasem znalazły się środki na odrestaurowanie tego wspaniałego obiektu.

- Życzę aby ducha walki hartować na turniejach a nie w bojach. Bitwa pod Kłuszynem była ostatnią wielką potyczką Rzeczypospolitej Obojga Narodów i obyśmy miłości do ojczyzny nie musieli udowadniać ilością przelanej krwi. Parlamentarzystom życzę by podejmowali decyzje tak trafne bądź jeszcze mądrzejsze niż ich poprzednicy sprzed wieków- zaznaczył Bogusław Włodarczyk.

Potyczki 170 żołnierzy i 20 kawalerzystów o szablę Krzysztofa Baldwina Ossolińskiego podziwiali parlamentarzyści Marzena Okła Drewnowicz, Mirosław Pawlak, Andrzej Pałys, wicemarszałek Zdzisław Wrzałka, profesor Andrzej Kos- dyrektor Instytutu Sztuk Pięknych w Warszawie, który nadzoruje prace konserwatorskie w zamku.

Po uroczystym rozpoczęciu zaprezentowano pokazy musztry paradnej i bojowej wojsk zaciężnych autoramentu narodowego i cudzoziemskiego, gonitwy kawaleryjskie husarii, pancernych, lisowszczyków. Zebrani na błoniach siedemnastowiecznego zamku podziwiali pokazy falkonetów z XVII w., szermierkę na broń białą, turniej łuczniczy i kusznicy oraz taktykę walki piechoty muszkieterskiej, pikinierów, halabardników. Kulminacyjnym momentem była bitwa o zamek, która jak zawsze zakończyła się odparciem wojsk nieprzyjaciela.

/G. Misiewicz/

Podziel się nim ze znajomymi:

Czytany: 18411 razy,
ostatnio: 2019-08-20 23:27:30

Skomentuj ten artykuł:

Komentarze:

  ~
   
2010-05-31 19:16:00 ~Gość
jak zwykle - kicha
  Redakcja nie odpowiada za treść wypowiedzi.
<<<   v   >>>  

Powrót

Strona główna  ·  Aktualności  ·  Rozrywka  ·  Turystyka  ·  Komunikacja  ·  Gospodarka  ·  O Ostrowcu  ·  Użytkownicy  ·  Kontakt

Osób online: 164       © 99-2019 MAcSi & Redakcja       Nasze domeny: Ostrowiec Świętokrzyski · Logopeda Ostrowiec

Uwaga! Nasza strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania serwisu i korzystania z naszych usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz te ustawienia zmienić wykorzystyjąc odpowiednie funkcje przeglądarki. Zamknij