Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót
2009-11-02 13:42:27

Muzyczny ukłon w stronę Zduniaka

XXI Zaduszki Jazzowe

Grupa "Fortet" i Marek Bałata, Justyna Książek Accoustic Jazz z gościnnym udziałem Andrzeja Chochoła oraz formacja "Black Jazz White - Swing" wystąpią w najbliższą sobotę w klubie muzycznym "Perspektywy" w ramach tegorocznych XXI Zaduszek Jazzowych poświęconych pamięci Michała Zduniaka.

Imprezę z ponad dwudziestoletnią tradycją otworzy koncert grupy "Fortet" - jednej z pierwszych w Polsce formacji latin - jazzowa, której muzyka łączy rytmy karaibskie (salsa, cha cha, bolero oraz merenque) z jazzowymi improwizacjami na wysokim poziomie. Autorem większości kompozycji jest Tadeusz Leśniak, pianista-wirtuoz, który w 1988 roku za oryginalność kompozycji i brzmienia zespołu "New Market", zdobył nagrodę główną na festiwalu "Jazz Juniors" w Krakowie. Swoją atencję do rytmów latynoamerykańskich "udokumentował" w 1984 r., współkomponując z Rudim Schuberthem przebój "Monika dziewczyna ratownika". Była to klasyczna samba, do dziś pamiętana i ceniona przez rzesze słuchaczy. Tadeusz Leśniak jest także aranżerem i wykonawcą jazzowej wersji słynnej "Misa Criola" Ariela Ramireza - mszy, korzystającej z tradycji muzyki ludowej Peru, Chile i Argentyny. Wszystkie zdobyte doświadczenia, inspiracje i marzenia muzyczne zapragnął Tadeusz Leśniak zrealizować we własnym, oryginalnym projekcie muzycznym. Tak powstał zespól "Fortet". Do współpracy pomysłodawca projektu zaprosił Tomasa Sancheza - pochodzącego z Meksyku wirtuoza instrumentów perkusyjnych (na co dzień współpracownika zespołu "Raz Dwa Trzy" oraz wszystkich formacji braci Pospieszlskich), Marka "Smoka" Rajssa - lidera instrumentów perkusyjnych na "krakowskim rynku" jazzowym oraz obdarzonego niezwykłym talentem młodego trębacza - Przemysława Sokoła, absolwenta krakowskiej Akademii Muzycznej.

Andrzej Chochół na estradzie muzycznej istnieje od wczesnych lat 80. Koncertuje w Polsce i za granicą w różnych formacjach, również z własną grupą, często zapraszany jest przez znanych muzyków i zespoły. Grał m.in.: z Randy Breckerem w trakcie jego trasy w Polsce. Twórca ten komponuje muzykę dla siebie i innych muzyków. Jego utwory nadają się świetnie dla profesjonalnych wokalistów i mającą wszystkie cechy znakomitych "hitów", a jego tematy charakteryzują się lekkością, chwytliwością i elegancją. Andrzej od lat jest także organizatorem imprez jazzowych, na które zaprasza największe światowe gwiazdy.

Trzeci zespół: "Black Jazz White - Swing" powstał w 2008 r. Grają styl swingowy w jego nowszym brzmieniu. Liderem jest klarnecista, saksofonista i skrzypek - Ryszard Kwaśniewski, który na muzycznej scenie zadebiutował niemalże 50 lat temu. Jest współzałożycielem Jazz Band Ballu. Pozostali muzycy w większości mają nie mały staż muzyczny. Jesienią z zespołem podjął współpracę znakomity muzyk Zbigniew Jaremko, który kilkakrotnie wystąpi w tym roku z zespołem.

Bilety w cenie 30 zł można nabyć w siedzibie Miejskiego Centrum Kultury przy ul. Siennieńskiej 54.

/K. Fałdrowicz/

Podziel się nim ze znajomymi:

Czytany: 14740 razy,
ostatnio: 2019-08-26 09:47:38

Skomentuj ten artykuł:

Komentarze:

  ~
   
Jeszcze nikt się nie wypowiedział na ten temat.

Powrót

Strona główna  ·  Aktualności  ·  Rozrywka  ·  Turystyka  ·  Komunikacja  ·  Gospodarka  ·  O Ostrowcu  ·  Użytkownicy  ·  Kontakt

Osób online: 161       © 99-2019 MAcSi & Redakcja       Nasze domeny: Ostrowiec Świętokrzyski · Logopeda Ostrowiec

Uwaga! Nasza strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania serwisu i korzystania z naszych usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz te ustawienia zmienić wykorzystyjąc odpowiednie funkcje przeglądarki. Zamknij