Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-11-02

W widłach Modły i Szewnianki

Na dwóch kółkach

W ostatnią niedzielę października Klub Turystyki Rowerowej PTTK zakończył oficjalnie tegoroczny sezon imprez "na dwóch kółkach".

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
W niedzielę, 25 października Klub Turystyki Rowerowej przy Oddziale PTTK im. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. zakończył oficjalnie tegoroczny sezon imprez rowerowych. Na ten dzień zaplanował i zrealizował wycieczkę rowerową przebiegającą pod hasłem "W widłach Modły i Szewnianki". Na trasę wyjechała jedna ekipa, a nie jak to było dotychczas dwie, tj. ekipa wycieczkowiczów i tzw. spacerowiczów, czyli uczestników krajoznawczych spacerów rowerowych. Przewodził jej Zbigniew Pękala, przewodnik świętokrzyski, instruktor krajoznawstwa regionu, jedyny w Ostrowcu Św. instruktor krajoznawstwa Polski, obecny wiceprezes Zarządu Oddziału PTTK im. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św.

Przez Częstocice i Świrnę poprowadził swoje koleżanki i kolegów do Mychowa. Tu wycieczkowicze oglądali wczesnośredniowieczne grodzisko oraz kościół parafialny pod wezwaniem św. Barbary.

- Nasz przewodnik pokazał nam stawy ze źródełkiem w Mychowie, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Na uwagę zasługuje bardzo piękna kapliczka z Chrystusem Frasobliwym, stojąca nad źródełkiem o bardzo czystej i smacznej wodzie- opowiadają uczestnicy wycieczki.- Z Mychowa wróciliśmy się do Jędrzejowic. Stamtąd pojechaliśmy do Szwarszowic, gdzie oglądaliśmy "Warpie", czyli pozostałości po miejscowych kopalniach rudy żelaza.

Przez Kosowice i Mominę ostrowiecka grupa miłośników turystyki rowerowej skierowała się na Stryczowice, a stamtąd do Garbacza. Dalej poruszała się wzdłuż doliny rzeki Szewnianki, zwanej również Kamionką. Na jej trasie znalazły się: Zwola, Czerwona Góra i Ruszkowiec, gdzie zatrzymano się przy pomniku płk. Władysława Beliny-Prażmowskiego - Ojca Kawalerii Polskiej, urodzonego w tutejszym dworze 3 maja 1888 roku. Stąd przez Sadowie i Jacentów pognano do Gromadzic, na działkę kolegi Zbigniewa Pękali, który utworzył na niej park krajobrazowy nazwany "Ptasią Doliną". Tu na zmęczonych turystów czekało ognisko, przy którym ogrzano się i posilono pieczonymi kiełbaskami.

W wycieczce wzięło udział dziewiętnaście osób: Jolanta Banach, Bożena Kaczmarska, Izabela Moroń, Barbara Przybytniewska, Anna Smolińska, Lidia Tworzewska, Andrzej Gatkowski, Kazimierz Karcz, Krzysztof Karpiński, Tadeusz Krawętkowski, Marcin Marczyński, Andrzej Moskalik, Zbigniew Pękala, Wojciech Piwnik, Romuald Redlich, Waldemar Skrok, Jan Wesołowski, Kazimierz Wilczyński i Stefan Zarzycki.
/M. Bryła-Mazurkiewicz /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 17517 razy,
ostatnio: 2019-09-21 15:42:00
Skomentuj artykuł:
Powrót