Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Szukaj wiadomości:
Wybrane źródło:
Wiadomości Świętokrzyskie


http://www.wiadomoscisw.pl
 

Gazeta działająca na lokalnym rynku od 1999. Serwis internetowy aktualizowany raz w tygodniu. W naszej bazie artykuły od VI.2005.

Szukaj:   Fraza:
 Kategoria: Wszystkie Ostrowiec Sport Powiat / Okolica Kultura / Oświata Relacje / Felietony Wywiady WOŚP O-c  Źródło: Wszystkie Wiadomości Św. KSZO.Info Urząd Miasta Echo Dnia Portal Miejski Gazeta Ostrowiecka AZS WSBiP KSZO O-c MOSiR O-c Inne
Ostatnio komentowane:
Powrót
2009-11-19 16:52:16

Na ułańską nutę

Patriotycznie w "Etiudzie"

Muzycznej lekcji historii udzielili w poniedziałek młodzi artyści ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych startujący w V Przeglądzie Pieśni Patriotycznych i Legionowych.

Zdjęcia/załączniki do artykułu:

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

Przegląd Pieśni Patriotycznych i Legionowych, zainicjowany przez Bożennę Majewską, od pięciu lat wpisuje się w uroczyste obchody Święta Niepodległości w naszym mieście. Tegoroczny zgromadził w sali widowiskowej kina "Etiuda" 14 solistów i 7 zespołów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimanzjalnych z Ostrowca Św. i jego okolic. Tradycyjnie każdy z wykonawców musiał zaprezentować dowolne dwie pieśni legionowe i patriotyczne. Ze sceny rozbrzmiewały więc utwory przypominające zarówno starszą historię naszego państwa, m.in.: "Czerwone maki na Monte Casino", , jak i tę nowszą - "Mury" czy "Nadzieja". Mimo że repertuar nie był łatwy, wszyscy doskonale sobie z nim poradzili, dostarczając słuchaczom wielu emocji i wzruszeń.

Występy młodych artystów oceniane były pod kątem wyrazu artystycznego, walorów muzycznych oraz doboru repertuaru przez jury w składzie: wiceprezydent Jarosław Kopański, wicestarosta Andrzej Kryj, Marek Wójcicki, kustosz Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu Św. - przewodniczący; Wojciech Lesiak , prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Związku Strzeleckiego "Strzelec", Andrzej Chochół, ostrowiecki artysta - muzyk, Bożenna Majewska i Klaudia Fałdrowicz reprezentująca "Wiadomości Świętokrzyskie".

Ostatecznie wśród solistów reprezentujących szkoły podstawowe zwyciężyła Monika Bieńkowska z PSP w Szwarszowicach, drugie miejsce zajęła Paulina Kaczor z PSP nr 5 w Ostrowcu Św., natomiast trzecie - Wiktoria Pongowska z PSP nr 12 w Ostrowcu Św. Spośród zespołów reprezentujących "podstawówki" pierwsze miejsce wyśpiewał zespół wokalny z PSP nr 1, kolejne były Natalia i Anna Zalewskie oraz towarzyszący im Filip Pikus, trzecie miejsce przypadło zespołowi wokalnemu z PSP nr 10 w Ostrowcu Św. Wśród rozśpiewanych gimnazjalistek zwyciężyła Magdalena Obcowska z PG nr 3 w Ostrowcu Św., drugie miejsce przypadło Kindze Taćkiewicz z PG nr 1 w Ostrowcu Św. W kategorii zespoły - gimnazja pierwsze miejsce zajął zespół wokalny z PG w Szewnie, a zaraz po nim uplasował się zespół wokalno-instrumentalny z ostrowieckiego PG nr 3 . Wśród solistów reprezentujących szkoły ponadgimanzjalne bezkonkurencyjna okazała się Olga Kosiarz z LO nr I im. Stanisława Staszica, która swoją charyzmą i doskonałą interpretacją utworów: "Ułani, ułani" oraz "Wrócą chłopcy" oczarowała nie tylko jury, ale i zgromadzoną publiczność; drugie miejsce w tej kategorii zdobyła Aleksandra Ciężka z LO nr III im. Władysława Broniewskiego, a trzecie - Weronika Iljasow ze "Staszica". Ponadto wyróżniono Pawła Pawlika z PSP nr 3 oraz Dominikę Rosiak z LO nr III. Specjalna nagroda, ufundowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Związku Strzeleckiego "Strzelec" powędrowała do młodych artystów z zespołu wokalnego z PSP nr 1. Doceniając wkład i zaangażowanie w organizację przeglądu, nagrodzono również Bożennę Majewską.

Organizatorami V Przeglądu Pieśni Patriotycznych i Legionowych, który odbywał się pod honorowym patronatem prezydenta Jarosława Wilczyńskiego i starosty Waldemara Marka Palucha, były Miejskie Centrum Kultury i Stowarzyszenie Przyjaciół Związku Strzeleckiego "Strzelec".

/K. Fałdrowicz/

Podziel się nim ze znajomymi:

Czytany: 17935 razy,
ostatnio: 2019-08-21 06:38:54

Skomentuj ten artykuł:

Komentarze:

  ~
   
2009-12-27 21:11:00 ~Gość
ten konkurs to jedno wielkie nieporozumienie
  Redakcja nie odpowiada za treść wypowiedzi.
<<<   v   >>>  

Powrót

Strona główna  ·  Aktualności  ·  Rozrywka  ·  Turystyka  ·  Komunikacja  ·  Gospodarka  ·  O Ostrowcu  ·  Użytkownicy  ·  Kontakt

Osób online: 178       © 99-2019 MAcSi & Redakcja       Nasze domeny: Ostrowiec Świętokrzyski · Logopeda Ostrowiec

Uwaga! Nasza strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania serwisu i korzystania z naszych usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz te ustawienia zmienić wykorzystyjąc odpowiednie funkcje przeglądarki. Zamknij