Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Szukaj wiadomości:
Wybrane źródło:
Wiadomości Świętokrzyskie


http://www.wiadomoscisw.pl
 

Gazeta działająca na lokalnym rynku od 1999. Serwis internetowy aktualizowany raz w tygodniu. W naszej bazie artykuły od VI.2005.

Szukaj:   Fraza:
 Kategoria: Wszystkie Ostrowiec Sport Powiat / Okolica Kultura / Oświata Relacje / Felietony Wywiady WOŚP O-c  Źródło: Wszystkie Wiadomości Św. KSZO.Info Urząd Miasta Echo Dnia Portal Miejski Gazeta Ostrowiecka AZS WSBiP KSZO O-c MOSiR O-c Inne
Ostatnio komentowane:
Powrót
2009-11-09 16:26:44

Tradycji stało się zadość

"Hubertus" w Bałtowie

Tradycyjną konną gonitwą myśliwską, w której trofeum stanowiła lisia kita, jeźdźcy z Krainy Koni "Bałt" w Bałtowie uczcili swego patrona - św. Huberta.

Zdjęcia/załączniki do artykułu:

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

3 listopada Kościół katolicki wspomina św. Huberta, bpa diecezji Liege. Ten pochodzący z Gaskonii potomek królewskiego rodu Merowingów od najmłodszych lat rozmiłowany był w łowach. Najwięcej czasu spędzał w lasach, polując, ewentualnie oddając się innym przyjemnościom i uciechom życiowym; Prowadził bowiem podobno dość swobodny, wręcz hulaszczy tryb życia. I pewnie prowadziłby je dalej, gdyby nie pewne wydarzenie. Podobno podczas łowów w Górach Ardeńskich, na które przyszły święty wybrał się w Wielki Piątek na nic nie bacząc, napotkał białego jelenia ze złotym krzyżem pomiędzy rogami i usłyszał głos Stwórcy. Przejęty objawieniem zmienił dotychczasowy tryb życia. Nawrócił się. Został sługą bożym. Studiował nauki teologiczne i prowadził działalność misyjną wśród pogan. Po kilku latach z rąk papieża Sergiusza otrzymał sakrę biskupią. Aż do śmierci cały czas nauczał, zjednując kolejnych ludzi do wiary w Chrystusa. Zmarł w 727 r. Pochowano go w kościele św. Pawła w Liege. Wkrótce został ogłoszony świętym. 3 listopada 743 r. przy przenoszeniu jego ciała do ołtarza głównego okazało się, że mimo upływu czasu nie ulega ono rozkładowi.

Święty Hubert jest patronem myśliwych, jeźdźców, a także leśników, strzelców, sportowców, kuśnierzy i matematyków; sam zaś dzień poświęcenia jego relikwii - 3 listopada - świętem myśliwych, jeźdźców, a także leśników.

Aby je uczcić, a jednocześnie upamiętnić swego świętego opiekuna pasjonaci jeździectwa organizują w większych stajniach i stadninach "Hubertusa", czyli gonitwę kończącą sezon, podczas której konno ściga się tzw. lisa, czyli jeźdźca z lisim ogonem przypiętym do lewego ramienia. Ten, kto go zerwie, wygrywa. W nagrodę wykonuje rundę honorową wokół miejsca pogoni. Za rok to on będzie lisem.

Kultywując tę tradycję, której początki sięgają XV w., jeźdźcy z Krainy Koni "Bałt" w Bałtowie od kilku lat organizują "Bieg św. Huberta". W tegorocznej siódmej odsłonie gonitwy wystartowało 30 uczestników. Wśród nich byli nie tylko jeźdźcy z bałtowskiej Krainy Koni, ale również rycerze z Sandomierskiej Chorągwi Rycerskiej na czele z kasztelanem Karolem Burym oraz jeźdźcy z zaprzyjaźnionego Klubu Jeździeckiego "Equitus".

Rywalizacja była zacięta, bo i trofeum niezwykłe - puszysta ruda kita lisa. Wszyscy chcieli ją posiąść i zostać królem bądź królową imprezy.

- Ta gonitwa wymaga dużych umiejętności, zarówno od jeźdźca, jak i od konia. Występują tu częste zwroty, nagłe zatrzymania. Trzeba być bardzo ostrożnym, uważać na boki i tył, aby na nikogo nie wjechać, nie stratować. Trzeba uważać, aby koń nie kopnął galopującego obok jeźdźca- mówi Krzysztof Dyk.

Tegoroczną zwyciężczynią bałtowskiego "Hubertusa" została Helena Mroczkowska na Kamposie.

Bezkrwawe łowy zakończyła wspólna biesiada przy ognisku, bigosie i innych wiktuałach. To swego rodzaju nagroda dla wszystkich jeźdźców - "myśliwych". Nie zapomniano również o koniach, które przez cały czas gonitwy pięknie się spisywały. Dla nich też przygotowano specjalny bufet.

/M. Bryła - Mazurkiewicz /

Podziel się nim ze znajomymi:

Czytany: 17633 razy,
ostatnio: 2019-08-24 18:42:16

Skomentuj ten artykuł:

Komentarze:

  ~
   
Jeszcze nikt się nie wypowiedział na ten temat.

Powrót

Strona główna  ·  Aktualności  ·  Rozrywka  ·  Turystyka  ·  Komunikacja  ·  Gospodarka  ·  O Ostrowcu  ·  Użytkownicy  ·  Kontakt

Osób online: 156       © 99-2019 MAcSi & Redakcja       Nasze domeny: Ostrowiec Świętokrzyski · Logopeda Ostrowiec

Uwaga! Nasza strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania serwisu i korzystania z naszych usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz te ustawienia zmienić wykorzystyjąc odpowiednie funkcje przeglądarki. Zamknij