Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-12-22

Aż półtora miliona złotych dla MCK


Taką sumę otrzymało ostrowieckie MCK na realizację tylko jednego projektu. Blisko 200 tysięcy złotych trafi tu z zewnątrz na realizację mniejszych zadań.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
W przyszłym roku największym zadaniem Miejskiego Centrum Kultury będzie budowa Centrum Tradycji Hutnictwa, Cywilizacja Żelaza nad Kamienną przy ulicy Świętokrzyskiej. Inwestycja będzie kosztować 2,5 miliona złotych.
- Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego otrzymaliśmy 1,5 miliona złotych - mówi Elżbieta Baran, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury. - Mamy już koncepcję funkcjonalno-przestrzenną, rozstrzygnięty przetarg na dokumentację budowlaną wraz z pozwoleniem na budowę. Na wiosnę ogłaszamy przetarg na roboty budowlane i wystrój wnętrz. Na przełomie 2011/2012 obiekt chcemy już oddać do użytku. To bardzo ważne dla nas wyzwanie, bo to pierwszy nasz projekt z funduszy unijnych.

PAMIĘĆ O ROTMISTRZU PILECKIM


Miejskie Centrum Kultury planuje także dwa ciekawe projekty, na które pieniądze chce uzyskać z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jeden dotyczy spektaklu, który powstaje na podstawie raportów Witolda Pileckiego (wysoki oficer Państwa Podziemnego dał się zatrzymać w łapance i przewieźć do Oświęcimia, by tam budować tajną siatkę konspiracyjną i przekazywać informacje na zewnątrz).
Scenariusz, którego autorami są Elżbieta Baran i Albert Opolski, otrzymał bardzo dobrą recenzję Anny Lutosławskiej, znanej aktorki i reżyserki z Krakowa. Projekt jest dość kosztowny, opiewa na ponad 100 tysięcy złotych.


- Proponujemy teatr jednego aktora, którego wykonawcą byłby Albert Opolski - wyjaśnia Elżbieta Baran. - Stykamy się z różnymi opiniami na temat rotmistrza Pileckiego. Kontaktujemy się ze specjalistami z różnych, czasami odległych dziedzin sztuki. Jednak generalnie, pod względem historycznym, nasz spektakl konsultujemy z krakowskim Instytutem Pamięci Narodowej. Chcemy wystawiać go w różnych ośrodkach na terenie kraju.

TRENDY I TRADYCJE REGIONU


Drugi projekt pod nazwą "Trendycja" napisała Dorota Kowalczyk. To część wyjęta z Kulturalnej Doliny Kamiennej, dużego projektu złożonego także do Regionalnego Programu Operacyjnego, który jest na liście rezerwowej w Urzędzie Marszałkowskim. - To połączenie trendu i tradycji - opowiada autorka projektu. - Czerpiemy z trendu wzornictwa sztuki ludowej i tradycji. Inspirujemy się kulturą ludową, sztuką użytkową naszego regionu.
Projekt ma być realizowany od lutego 2011 roku do końca roku. Ma polegać na powstaniu wydawnictwa edukacyjnego dla dzieci i produkcji przedmiotu artystycznego, który wywiedziony zostanie z tradycji naszego regionu. Autorom projektu chodzi o tradycje garncarskie, bo z tego słynie Ostrowiec i okolice. Wartość projektu wynosi około 80 tysięcy złotych.
/Andrzej NOWAK, nowak@echodnia.eu, 22 grudnia 2010, 12:12/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 15578 razy,
ostatnio: 2019-09-18 12:46:49
Skomentuj artykuł:
Powrót