Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót
2010-11-17 13:37:00

Mieszkańcy Koloni Robotniczej nie chcą marketu obok kościoła


Ponad tysiąc podpisów zebrano pod petycją przeciwko budowie supermarketu na osiedlu Kolonia Robotnicza.

Zdjęcia/załączniki do artykułu:

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

Pod petycją podpisali się nie tylko mieszkańcy osiedla, ale też obydwaj ostrowieccy posłowie - Zbigniew Pacelt i Jarosław Rusiecki - oraz sześciu kandydatów na prezydenta.

KOMITET OBRONY


W liście, podpisanym przez Społeczny Komitet Obrony Kościoła Parafialnego Kolonia Robotnicza, czytamy między innymi: "W ostatnim okresie zauważyliśmy wzmożone działania pewnej tajemniczej grupy biznesowej, ponoć z Krakowa, która to uzyskała zgodę na budowę marketu tuż obok ogrodzenia terenu kościoła, dokładnie 4,5 metra od strony południowej. Pomimo kilkakrotnych interwencji księdza proboszcza Wiesława Skrzypka w urzędach, procedury są uruchamiane i zgodnie z "literą prawa" uzyskują zgodę na budowę (...) Budynek handlowy wielkopowierzchniowy po pierwsze zasłoni bryłę architektoniczną pięknego obiektu sakralnego, po drugie - funkcje obu budowali rządzą się innymi prawami (...) Wpływ obiektu handlowego będzie zakłócał spokój i atmosferę modlitewną, a mamy prawo do praktyk religijnych w atmosferze ciszy, powagi, właściwej atmosfery modlitewnej. Nie mamy pewności, co też tam będzie sprzedawane, chyba jak zwykle różne artykuły, ale i alkohol pod różną postacią, prasa erotyczna, będą reklamy roznegliżowanych pań i panów. Nie zgadzamy się na taką lokalizacje, oczekujemy na konsultacje władz miasta z nami, czyli mieszkańcami osiedla".

NIE CHCĄ SKLEPU PRZY KOŚCIELE


W akcję zbierania podpisów jest zaangażowany radny powiatowy Robert Minkina. - Nie chcemy sklepu tuż przy kościele. Takie decyzje powinny być konsultowane z mieszkańcami. My tu mieszkamy i musimy mieć wpływ na to, jakie obiekty powstają na naszym osiedlu - mówi Robert Minkina.


- Na naszym osiedlu nie mamy przedszkola, przychodni czy parku, a chcą nam zafundować kolejny sklep, w dodatku tuż obok kościoła - mówi Grażyna Renduda. - Powstanie dużego sklepy na naszym osiedlu doprowadzi do upadku małych sklepów. Najważniejsze jednak, że nie chcemy w sąsiedztwie kościoła dużego sklepu. Na tej działce powinien powstać park albo plac zabaw dla dzieci.

WICEPREZYDENT: TO GRA WYBORCZA


Zdaniem wiceprezydenta Ostrowca Jarosława Górczyńskiego, akcja protestacyjna tuż przed wyborami samorządowymi to typowa gra wyborcza.


- Zgodę na powstanie na tej działce obiektu handlowego do 390 metrów kwadratowych wydano już w 2008 roku i nikt nie protestował - mówi prezydent Górczyński. - Protesty pojawiły się na początku 2010 roku, kiedy wpłynęła prośba o zgodę na powstanie budynku o powierzchni 1000 metrów. Takiej zgody nie ma, prośba została wycofana, a protesty ustały. Nie rozumiem więc, dlaczego akurat teraz, w przeddzień wyborów, wybuchają znowu.


Protestujący twierdzą, że nie zgodzą się na żaden sklep w sąsiedztwie kościoła i jeśli zajdzie konieczność, zapowiadają podjęcie akcji protestacyjnej. Już w najbliższych dniach kościół ma zostać oflagowany i pojawią się banery, informujące o proteście.
- Jak trzeba będzie, to urządzimy pikietę, ale nie pozwolimy, by urzędnicy decydowali, jak ma wyglądać nasze osiedle. My tu mieszkamy, tu pracujemy i chcemy mieć wpływ na estetykę i wygląd naszych ulic - dodaje Grażyna Renduda.

/Mirosław ROLAK, 16 listopada 2010, 5:00/

Podziel się nim ze znajomymi:

Czytany: 15434 razy,
ostatnio: 2019-06-18 11:04:43

Skomentuj ten artykuł:

Komentarze:

  ~
   
2010-12-19 15:18:00 ~Gość
Ja chce ten sklep . tylko pani renduda boi sie o swoje pieniazki :(
2010-12-05 14:29:00 ~Gość
podpisy zbierane były w sklepach , personel i właściciele nachalnie namawiali do protestu


2010-11-30 21:56:00 ~Gość
ok i tak powinno buc :P
2010-11-22 10:07:00 ~Gość
oczywiście bo nowy sklep w tym miejscu wplynie niekorzystnie na obrót w sklepie p. Rondudy
  Redakcja nie odpowiada za treść wypowiedzi.
<<<   v   >>>  

Powrót

Strona główna  ·  Aktualności  ·  Rozrywka  ·  Turystyka  ·  Komunikacja  ·  Gospodarka  ·  O Ostrowcu  ·  Użytkownicy  ·  Kontakt

Osób online: 258       © 99-2017 MAcSi & Redakcja       Nasze domeny: Ostrowiec Świętokrzyski · Ostrowiec Św. · Naprawa zderzaków

Uwaga! Nasza strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania serwisu i korzystania z naszych usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz te ustawienia zmienić wykorzystyjąc odpowiednie funkcje przeglądarki. Zamknij