Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót
2004-04-25 10:47:00

Obchodziliśmy "Dni Ziemi"

     Jeszcze nigdy w naszym mieście nie obchodzono tak hucznie "Dni Ziemi", jak w tym roku. Przez cały tydzień w szkołach oraz placówkach kulturalnych odbywały się imprezy propagujące treści ekologiczne, także sadzono drzewka. Zwieńczeniem akcji był cykl imprez zorganizowanych przez Centrum Edukacji Ekologicznej UM i Miejskie Centrum Kultury, które odbyły się w miniony piątek, a rozpoczęły od ogłoszenia werdyktu jury konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pt. "Świętokrzyskie pejzaże".


    W Ostrowcu tego dnia gościł Andrzej Szczocarz, dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który swoje uroczyste wystąpienie ubarwił pokazem slajdów z fauną i florą ziemi świętokrzyskiej. Zdaniem Szczocarza, parki narodowe są także jedynymi obszarami, w których mogło przetrwać wiele gatunków roślin i zwierząt.


    Czasem dopiero po wielu latach poddając je badaniom odkrywamy ich przydatne nam właściwości.


    Dziewicze leśne knieje pokazywane na slajdach, świetnie kontrastowały z czarno- białymi fotografiami artystów związanych z Kielecką Szkołą Krajobrazu, które zawisły w Galerii MCK. Oba te spojrzenia na ziemie świętokrzyską ukazują niezwykłą symbiozę człowieka z naturą.


    -To właśnie przez nas krajobraz świętokrzyski był po raz pierwszy badany, jako struktura matematycznogeometryczna -przyznał Paweł Pierściński, twórca Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Fotografia posłużyła tutaj do udowodnienia tezy o charakterystycznym zarysie krajobrazu rolniczego.


    Te wręcz nieziemskie układy poletek i pól, to dzieło konia i rolnika, którzy przyczynili się do powstania owych krajobrazowych form. Kielecki rolnik - rzeźbiarz krajobrazu stworzył rzecz nie mogącą odejść w zapomnienie, a fotografie unaoczniają ową wizję.


    Następnym elementem obchodów Dni Ziemi 2004 w naszym mieście był niecodzienny koncert w Parku Miejskim. Na scenie wtopionej w krajobraz, obok roślinności, twórcy z formacji "Muzyka Ziemi" stworzyli iście mistyczny spektakl. Płonące pochodnie, mrok, a nade wszystko transowa muzyka, będąca wypadkową elektronicznych brzmień i world music potęgowały niesamowity klimat tego szczególnego wieczoru.


    Organizatorom należą się duże brawa.


    Pas

/ /

Podziel się nim ze znajomymi:

Czytany: 33199 razy,
ostatnio: 2019-08-22 03:16:51

Skomentuj ten artykuł:

Komentarze:

  ~
   
Jeszcze nikt się nie wypowiedział na ten temat.

Powrót

Strona główna  ·  Aktualności  ·  Rozrywka  ·  Turystyka  ·  Komunikacja  ·  Gospodarka  ·  O Ostrowcu  ·  Użytkownicy  ·  Kontakt

Osób online: 181       © 99-2019 MAcSi & Redakcja       Nasze domeny: Ostrowiec Świętokrzyski · Logopeda Ostrowiec

Uwaga! Nasza strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania serwisu i korzystania z naszych usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz te ustawienia zmienić wykorzystyjąc odpowiednie funkcje przeglądarki. Zamknij